Göklerin Efendisi / ZEUS

Yunan mitolojisinin temel taşlarından, çoğu hikayede ve efsanede insanlığın ve tanrıların babası olarak bilinen Zeus, namı-diğer ‘Göklerin Efendisi’.

Yunan mitolojisi, dünyaya ve evrene dair çok az bilgiye sahip olan insanoğlunun etrafında gerçekleşen doğaüstü olaylara, doğal afetlere, hava olaylarına, yeryüzünde var olan tüm değişimlere bir açıklama getirmek, bir sebep sunmak için doğmuştur. İnsanlar tüm bu olaylara bir anlam getirmek, bilinmez denizinde boğulmamak için mitolojik unsurları yaratmış, tanrıları meydana getirmiştir. Her bir tanrı bir ögeyi kontrol altında tutan, insan görünümlü ama insandan üstün güçlere sahip ilahi varlıklar olarak yerini almıştır o dönemde yaşayan insanların zihninde.

Bu tanrıların babası olarak geçen, insanların hatta diğer tanrıların bile en çok korktuğu ve çekindiği tanrı Zeus olmuştur. Şimşeklerin ve gök gürültüsünün yanı kısacası gökyüzünün hakimi olan Zeus en güçlü tanrıdır. Onun gücünün farkında varmak, ondan korkmak için kafanızı kaldırarak gökyüzüne bakmak ve gördüğünüz uçsuz bucaksız maviliğin bilinmezliği içinde kaybolup gitmek yeterlidir.

Her ne kadar gökyüzünün hakimi olsa da Zeus, birçok insani yönüyle de mitolojide önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar gücüyle herkesin içini ürpertse de biraz bencil, kibirli hatta biraz da çapkındır. Doğaüstü, ilahi birçok güce sahip olsa da tüm bu yönleriyle fazla insansıdır. Mitoloji efsanelerinin çoğunda gökleri delmesi, şimşekler içinden yükselmesi ile yer alsa da bir çoğunda da insani özellikleri ile isminden bahsettirir.

Aslında bakarsanız Zeus gibi Yunan mitolojisindeki bir çok tanrı insanlar tarafından tapılmak için oluşturulmuş, bu yüzden de her ne kadar ilahi bir konumda olsalar da insanı özellikler barındırmayı da sürdürmüşlerdir. Yunan mitolojisi, insan zihninin bilmediklerini anlamlandırmak için ortaya koyduğu kusursuz bir sistem örneğidir.

YORUM EKLE