CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Gölcük ilçesinde kentsel sit alanı olan ve Koruma Kurulu tarafından

geleneksel yapıları koruma altına alınan Tarihi Saraylı Evlerine geçtiğimiz yıl yaptığı ziyaretin ardından cevaplanması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesine yanıt Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tam bir yıl sonra geldi.

WhatsApp’ta güvenlik açığı! Adınıza görüşmeler yapılabiliyor WhatsApp’ta güvenlik açığı! Adınıza görüşmeler yapılabiliyor

Tarhan, geçtiğimiz yıl bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Gölcük ilçemizde kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Saraylı Evlerinin olduğu bölge adeta sahipsiz bırakılmış. Burada tarihimiz ve kültürümüz açısından büyük önem taşıyan yapıları korumak ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir.” diyerek Tarihi Saraylı Evlerinin korunması amacıyla restore edilmelerine yönelik projelere ve yıkılan evlerin de aslına uygun olarak yenilenmesi dair projelere dair bilgi talep etmişti.

Tarhan’ın 31 Ağustos 2021 tarihinde TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesine Kültür Bakanlığı bir yıl sonra 23 Ağustos 2022 tarihinde cevap verdi. Bakanlığın cevabında toplam 51 adet tescilli sivil mimarlık örneği yapı olduğu, 12 adet tescilli sivil mimarlık örneği yapının onarımına yönelik projelerin onaylandığı, bu konuda yetkilinin mülk sahibi veya ilgili idare olduğu söylendi. Ancak restorasyon çalışmalarına dair bir bilgi verilmediği gibi, sorumluluklarını yerine getirmeyen mülk sahibi veya idareler hakkında gerçekleştirilecek çalışmalara dair de açıklama yapılmadı. 

Konuya dair görüşlerini talep ettiğimiz Tahsin Tarhan“Bakanlıktan gelen cevaptan anlıyoruz ki Gölcük ilçemizin önemli bir kültürel değeri olan Tarihi Saraylı Evlerinin kaderi mülk sahibi veya ilgili idarelerin insafına ve maddi gücüne bırakılmış durumda.” dedi.