Gölcük'te Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi hamamın restorasyonu başladı

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ilçede bulunan tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak, ilçe turizmine kazandırmak için projeler üretmeye devam ediyor.

Gölcük'te Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi hamamın restorasyonu başladı

Değirmendere Yukarı Mahalle’de bulunan, Osmanlı Dönemi’nde kalma, kullanılan malzeme ve tekniğe göre tahminen 500 yıllık tarihî hamamın restorasyon projesi 22.06.2021 tarihinde onaylandıktan sonra, 18.08.2021 tarihinde yapılan ihale sonrası, yer teslimi yapılarak restorasyon çalışmasına başlandı.

TAHMİNİ 500 YILLIK TARİHE SAHİP

Restorasyon çalışmasını yerinde inceleyen Başkan Sezer, “Gölcük’ümüzün tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkmak ve ilçemizin turistik gelişimine katkı sağlamak amacıyla; Değirmendere Yukarı Mahalle’de bulunan, Osmanlı Dönemi’nde kalma, kullanılan malzeme ve tekniğe göre tahminen 500 yıllık tarihî hamamın restorasyon projesi 22.06.2021 tarihinde onaylandıktan sonra, 18.08.2021 tarihinde yapılan ihale sonrası, yer teslimi yapılarak restorasyon çalışmasına başlandı.

Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) denetiminde yapılacak restorasyon çalışmamızda tarihî hamam aslına ve fonksiyonuna uygun olarak restore edilecek.

İlçemizin tarihsel değerlerini gelecek kuşaklara aktarma çalışmalarımıza verdiği desteklerinden ötürü, Kocaeli Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’a çok teşekkür ederim” dedi.

YAPILAN VE DEVAM EDEN PROJELER

Örcün Sultan Baba Türbesi’nin hemen aşağısındaki tarihi hamam tamamlanarak, Hattat Ali Vasfî İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak faaliyetini sürdürüyor.

Bunun yanında; Örcün’de Osmanlı dönemine ait olan kitabeli 5 tarihi çeşme de restore edilerek tamamlandı.

Halıdere’de bulunan Osmanlı döneminden kalma tarihi hamamda ise rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri hazırlığı kapsamında, temizlik, kazı ve sondaj çalışmaları devam ediyor.

Yukarı Ulaşlı'daki tarihi hamamın restorasyonu için de çalışmalar devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER