Yıllarca siyasi propagandayla uğraştık.Mitingler, açık-kapalı alan toplantılar düzenledik.Tecrübelerimizden süzerek gözlediklerimizle;

Biz buna 'can suyu' operasyonu diyoruz.

Kocaeli'de; tüm vatandaki gibi 'etkisinin' tamamen azaldığını gören iktidar, bugün Büyükşehir ve tüm iktidar gücüyle bir miting gerçekleştirdi.

-

Sanıldığı gibi esas sebep Kocaeli üzerinden gövde gösterisi değil; sahaya inmekte tereddüt eden ve tamamen motivasyonsuz kalmış ekonomik sebeplerden ve kendi içindeki erk savaşlarından dağılmış teşkilatlarına can suyu vermekti.

-

Bu mitingleri özellikle bizimki gibi ‘kilit’ şehirlerde sürdürecekler.

Kocaeli'de 12 Belediye’nin AKP’de olduğunu düşünürseniz, en güçlü oldukları kentlerden bu can suyunu vermeye devam edecekler.

Buna da mecburlar. Başka türlü teşkilatlarına ‘motivasyon’ kazandırmaları mümkün değil.

-

Çok 'medyatik' bakanlarla (ben medyatik diyorum siz anlayın) BİNDİRME yaptılar. Erdoğan'ın yanında gelen

Bakan Kurum, 'kurum kurum' kurumlandı gene

Varank 'çok teknolojik' ve 'havalı' (!) idi.

Bakan Nebati 'ışıl ışıl' (!) ışıldadı.

Soylu 'yürüyüş yolunda' en sevdiği şeyi yapmış az sayıda bir grup insanla foto çekilmiş. Teselli edici yanı foto çekildiği grubun içinde ne mutlu ki uyuşturucu baronlarına rastlanmamış.

-

Resmi sayıya gelince:

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın artık bu işlerde ‘mastır’ yaptığını düşünürsek, konuşması esnasında 'alanda 70 bin kişi var' diyerek RESMİ MAKAMLARIN miting sonrası BEYAN edeceği rakamın da önünü kesmiş olduğunu bunca siyasi tecrübemle rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu akşam herkes miting alanındaki kişi sayısını tartışıyor şu sıralarda..

Bu eskiden olsa, 'normal' derdim. Ama taşıma kıtalarla ve emr-i vakiyle getirilmiş topluluklardan bahsediyorsanız bu sayıyı da nabız almanız 'artık saçma' diye de eklerim.

-

Yine de o alanda 2 miting düzenlemiş, onlarcasına da katılmış biri olarak 70 bin sayısının asla gerçeği yansıtmadığını Perşembe Pazar alanının m2si ile hesaplama yapıldığında ortalama sıkıştırılmış insanlarla 20 bin civarı olabileceğini öngörürüm.

-

Bu sayı da size çok geliyorsa - ki gelmeli- o zaman önümüzdeki seçimlerde 6'lı masanın ADAY KONUSUNDA İŞİ RİSKE atmaması gerektiğini söylerim size. Kemikleşmiş hatta inanç üzerinden hayatlara tesir edilip şu anda tamamen kutuplaştırılmış ve dönüştürülmüş toplumda bu miting alanına güce binaen getirilmiş 20-30 bin sayısında sorun yok.

Sorun; kabak gibi ortada olan yolsuzluk-şaibe içerisinde; korkunç bir ekonomik belirsizlik ve anormallik içerisinde bile 'iyiymiş' yapabilme muktedirlikleri 

-

MUHALEFETİN yukarıda liderler ve merkez yöneticiler düzeyinde çalışmalarında problem yok gibi gözüküyor olsa da yerel teşkilatlanmalarında çok ciddi sorunlar var hanımlar beyler.

-

Bu akşamdan sonra muhalefet partilerinin yerel teşkilatlarının tamamen genel merkezlerindeki motivasyonu yakalayarak, genel başkanlarından misliyle fazla çalışmaları gerek.

Yılgınlığı, bezginliği, işgüzarlığı, 'ben' hesaplarını bugün aşmazsanız nasıl bir kurtuluş savaşı sathı mahallinde olduğumuzu halen idrak etmezseniz, çok geç olur.

Bu kez çok geç olmakla da kalmaz, bitiş olur.