06 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yıkım ve ölümlere neden olan depremin oluşturduğu olumsuzluklar yaşanmaya devam ediyor.

45 bini aşkın yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, resmi açıklamaya göre 1 milyon 520 bin binanın incelendiği, 202 bin binanın yıkık acil yıkılacak olduğu tespitinin yapıldığı gerçeğinden yola çıktığımızda çok zorlu bir süreci yaşayacağız.

Artçı ve bağımsız depremler gerçekleşiyor,

Enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor,

Çadır sorunu yaşanıyor,

Konteyner kentler oluşturuluyor ve sadece hak sahiplerine veriliyor,

Temiz su sorunu hala gündemde,

Bir yandan da konutların yapımı için temel açma çalışmaları başladı.

Deprem bölgesinde tüm bu gerçekler yaşanırken,

Anayasamıza göre 18 Haziran 2023 tarihinde veya daha önce Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimini yapmak zorundayız.

Bu konuda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan en son grup toplantısında yaptığı açıklamada seçim tarihini 14 Mayıs 2023 Pazar günü olarak “Halkımız gereken dersi sandıkta verecek” cümlesiyle bir kez daha açıkladı.

Bu tarihte seçimin gerçekleşmesi için TBMM’de 3’te 2’lik salt çoğunlukla karar alınması veya Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararı alıp meclis fes etmesi gerekiyor.

Bunun hangisinin gerçekleşeceği önümüzdeki hafta netlik kazanacak.

Seçim atmosferi çerçevesinde önce 6’lı masa daha sonra da “Millet İttifakı” ismini alan, CHP, DP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve SP liderleri Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde 02 Mart’ta bir araya geldi.

Yapılan açıklamada,

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı

6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz"

Cümlelerine yer verdi.

Bu açıklama da,

Millet İttifakı’nın liderlerinin ortak aday konusunda ve geçiş sürecindeki yol haritası konusunda anlaştıklarını,

Bu anlaşmanın bilgisini partilerinin yetkili kurullarıyla paylaştıktan sonra,

13. Cumhurbaşkanı adaylarının da isminin 06 Mart 2023 Pazartesi günü açıklanacağını işaret ediyor.

Bu gerçekten yola çıktığımız aday ve geçiş sürecindeki yol haritası belli oldu.

Peki ortak aday kim?

Sorusuna yanıta geçmeden evvel,

Toplantının ardından yaşanan gelişmelere baktığımızda,

Millet İttifakı içinde yer alan CHP, DP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, ve SP liderleri sosyal paylaşım siteleri hesaplarından ortak adayda anlaştık açıklaması yaparken,

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in genel merkezde perşembe gecesi yarısına yakın saatlerde başlayıp cuma gününün ilk saatlerinde tamamlanan, cuma günü öğleden sonra devam eden GİK toplantısı ardından il başkanları toplantısı yapması kafalarda bir çok soru işaretini içinde barındırmaya başladı.

Millet İttifakı içinde yer alan 6 siyasi partinin bu aşamadan masadan kalkması senin adayın benim adayım şeklinde değerlendirme yapması bu aşamada kesinlikle konuşulmaması gereken bir konu olmalıdır.

Burada hedef “Cumhurbaşkanı” olmak mı?

Yoksa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerine Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemini getirmek mi olmalı?

Sorusuna “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemini” getirmek olmalı şeklinde yanıt verenler için gerisi teferruattır.

Gelelim 6 liderin imzaladığı metinde vurgusu yapılan ortak adayın ismi kim? Sorusuna yanıtıma,

Bu isim Kemal Kılıçdaroğlu…

Ancak,

Bugüne kadar tüm ortak metinlere imza atmış olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinin içinde yer alan küçük bir grubun milliyetçi bir isim aday olsun ısrarı karşısında süreci nasıl yöneteceği çok önemli.

O küçük grubu ikna ederse sorun olmayacak.

Peki ikna edemezse masadan kalkarsa ne olur?

Önce Türkiye’ye yazık olur…

Sonra da İYİ Parti’ye…

Çünkü,

Bu umut veren birlikteliği, verilen bu büyük emeği yok sayarak masadan kim kalkarsa o parti için de siyasi intihar olur…

DİP NOT: Cuma günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu öğleden önce bir fotoğraf stüdyosuna gidip fotoğraf çektiriyorsa,

Öğleden sonra Sol Parti ve İşçi Partisi ile görüşme yapıyorsa,

Kemal Kılıçdaroğlu yoluna devam ediyor demektir…