Tutuklanmasının ardından ev hapsi adli kontrolüyle serbest bırakılan Gülşen'in ev hapsi kaldırıldı. Ancak mahkeme,

sanatçıya yurtdışına çıkış yasağı ve her hafta perşembe günü en yakın karakola imza atması şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulanması yönünde karar verdi.

Sanatçı Gülşen'in Nisan ayındaki konserinde imam hatiplilere yönelik sözlerinin yer aldığı video Ağustos ayında servis edildi. Bu videonun bazı basın organlarında haber olması ve sosyal medyada dolaşıma sokulmasıyla birlikte sanatçı hakkında soruşturma başlatıldı.

Başlatılan soruşturma kapsamında Gülşen evinden gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklandıktan sonra ev hapsi adli kontrolüyle tahliye edilen Gülşen'in Türkiye'nin gündemine oturdu.

Ev hapsi kararı kaldırıldı

Gülşen'in avukatı Emek Emre, iddianamenin İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmesinin ardından ev hapsinin kaldırılması için talepte bulunmuştu. Talebi üst mahkeme değerlendirdi. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 ağustos tarihinden beri ev hapsinde olan Gülşen'in ev hapsinin kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme gerekçesinde, sanığa yüklenen suçun niteliği ve sanığa yüklenen TCK 216/1. maddesi kapsamındaki suçun cezasının alt ve üst sınırlarının 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor olması, sanık hakkında devamına karar verilen konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirinin mahiyeti, CMK 109. madde uyarınca "konutu terk etmemek yükümlülüğü altında geçen her iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak dikkate alınır" şeklindeki yasal düzenleme ve suçta ve cezada orantılılık ilkesi hep birlikte değerlendirildiğinde, sanık avukatlarının itirazlarını kısmen kabul ettiğini belirtti.

Bugün ise Gülşen'in ev hapsi adli kontrol kararı kaldırıldı. Öte yandan mahkeme, Gülşen hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve en yakın karakola her hafta perşembe günü imza atması yönünde karar verdi.

Ne olmuştu?

Şarkıcı Gülşen’in Nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilerle ilgili söylediği sözlerin yer aldığı bir video, geçtiğimiz ay yandaş basın ve troll hesaplar tarafından dolaşıma sokuldu. Üzerinden 4 ay geçen olay hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçundan resen soruşturma' başlatıldığını duyurdu.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Tapu'da yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı: Tapu'da yeni dönem!