Akmeşe barajı için ihale yapılacak!

AKP Milletvekili İlyas Şeker, Akmeşe barajının ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağını açıkladı.

Akmeşe barajı için ihale yapılacak!

AKP Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, Akmeşe Barajı’nın proje yapım ihalesinin önümdeki günlerde gerçekleştirileceği müjdesini vererek baraj ile ilgili bilgiler verdi.

‘SU TAKVİYESİ YAPILACAK’

Budaklar Deresi üzerine kurulacak olan Kocaeli Akmeşe Barajı’nın proje yapımı ihalesi, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından onaylandı. Önümüzdeki günlerde baraj yapım işinin ihaleye çıkacağını belirten Milletvekili İlyas Şeker, “Akmeşe Barajı’nda depolanacak su ile 16.900 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak ve baraj ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan 67 mahalle ile Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu’na da içme-kullanma suyu verilecek. Bunun yanında ayrıca Kocaeli merkeze de su takviyesi yapılacak” dedi.

‘EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK’

Yüksekliği 48,50 metre olan Akmeşe Barajı Projesi tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık; sulama faydası 6 916 020 TL, içme suyu faydası 10 278 840 TL, Sapanca pompaj enerji giderinden 3 052 220 TL olmak üzere toplamda 20 247 080 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Kocaeli’mize yapılacak olan her yatırıma hassasiyetle yaklaşan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Akmeşe Barajı’nın proje ihalesine onay veren bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Kocaeli’mize ve Akmeşe’mize hayırlı olsun” İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER