ALES sonuçları o tarihte açıklanacak!

ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Binlerce adayın merak içinde beklediği ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi ÖSYM adaylara duyurdu.

ALES sonuçları o tarihte açıklanacak!

18 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen ALES/3 sınavının ardından adaylar sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınav sonuçları ÖSYM işlem takvimine göre 20 Aralık'ta adayların erişimene açılacak. Sonuçlar açıklandığı andan itibaren sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden adayların erişimine açılacak. Adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sorgulama yapabilecek.

ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES/3 sınavının sonuçları 20 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacak. https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden adaylara duyurulacak.

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları
Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER