Atıf Kaptan Bağçeşme'de mezarı başında anıldı

Türk Tiyatrosu'nun ve Türk Sineması'nın dev ustası Devlet Sanatçısı, Kocaelinin yetiştirdiği ilk uluslararası star Atıf Kaptan ölümünün 44. yılında İzmit-Bağçeşme’ deki mezarı başında anıldı.

Atıf Kaptan Bağçeşme'de mezarı başında anıldı

Büyük usta Atıf Kaptan 22 Nisan 1977 günü Ürdün’ ün başkenti Umman'da Ahu Tuğba, Yalçın Gülhan, Kazım Kartal, Erol Taş, Hüseyin Peyda gibi usta isimlerle birlikte çektikleri Akdeniz Kartalının Çekimleri için bulunduğu sırada filmin setinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybederek Kocaeli İzmit Bağçeşme mezarlığındaki ‘Terzioğlu’ aile kabristanına defnedilmişti.

TORUNU MUSTAFA GÖKSEL VE

KUKLACI/YAZAR METİN ATEŞ’ TEN BÜYÜK VEFA

Sanatçının torunu İzmitli oyuncu/senarist ve gazeteci Mustafa Göksel ve Atıf Kaptan ile Vatan Yahut Silistre isimli oyunda çocuk oyuncu olarak turne yapan uluslararası sanatçı Kuklacı/ Yazar Metin Ateş usta, sanatçıyı mezarı başında andı. Pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak haber vermeden vazifelerini gerçekleştirdiler.

Türk Tiyatrosunda 300’ e yakın oyunu sahneleyerek, Türk Sinemasına da 365 filmle hizmet veren uluslararası üne sahip olan duayen sanatçı halen, Drakula İstanbulda ve Bir Millet Uyanıyor başta olmak üzere birçok filmi ile ekranlarda izlenmeye devam ediyor.

ATIF KAPTAN KİMDİR?

Atıf Kaptan, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu. 1928 Dar-ül bedayi’de “Hamlet” oyunuyla sanat hayatına başladı. Aynı yıl sinema oyunculuğuna da adım attı. "Bir Millet Uyanıyor" filminde “Yahya Kaptan” rolüyle büyük beğeni topladı. "Kaptan Tiyatrosu" adlı bir topluluk kurup, tüm Anadolu’da turnelere çıktı.

Doğum tarihi: 1908, İzmit

Ölüm tarihi ve yeri: 22 Nisan 1977, Amman, Ürdün

Filmografisi: Yüzlerce filmde yer alan rahmetli Atıf Kaptan'ın filmleri için tıklayın

https://tr.wikipedia.org/wiki/At%C4%B1f_Kaptan

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 05:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER