Baro Başkanı Candemir'den 'Avukatlar Günü' için mesaj

Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Baro Başkanı Candemir'den 'Avukatlar Günü' için mesaj

Candemir'in sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj şöyle:

"Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü,

Yargının kurucu unsuru, hukuk devleti , demokrasi ,temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan ‘savunma mesleği’ne emek vermiş meslektaşlarımızın Avukatlar Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı saygı ve minnetle yad ediyoruz.

Bizler , Ulusal Bağımsızlığımızı kazandırarak Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Hukuk Devleti’nin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda yürüyen ve onun ilkelerini daima pusula olarak kabul eden , yaşamını hakka ve adalete adamış insanlarız.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Bizler ; HER ZAMAN VE HER ŞARTTA haksızlıkların , hukuksuzlukların karşısında ,

Hukukun üstünlüğünün ; Temel Hak ve Özgürlüklerin ; Demokrasinin ; Laik, Sosyal Hukuk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğünün tarafındayız.

Elbette bu üstün değerler için mücadele ederken bedel ödedik ödemeye de devam ediyoruz . Hukuk ,demokrasi ve laiklik mücadelesi sebebiyle katledilen Av. Muammer Aksoy ,Gazeteci Av. Uğur Mumcu , görevlerini yaptıkları için katledilen Av. Mehmet Samim Geredeli , Av.Ersin Arslan gibi .

MESLEĞE İTİBAR KAYBETTİREN POLİTİKALAR

Gün geçtikçe bağımsızlığı daha da tartışılır hale gelen yargı erki, savunma hakkının önündeki engellemeler ve hatta savunmayı sembolik hale getirmeye yönelik uygulamalar, Baroların ‘savunmanın teminatı olma ‘ vasfını bertaraf etmeye yönelik yasa değişiklikleri , kontrolsüzce açılan hukuk fakülteleri ile hukukçu enflasyonu yaratarak mesleğin itibar kaybettirilmesine yönelik politikalar , daha staj döneminde başlayan mesleğimizin ekonomik ve sosyal sorunlarına rağmen güvencesi olduğumuz ‘adil yargılanma hakkı’ ve ‘hak arama hürriyeti’ için canla başla çaba sarf ediyoruz.

CUMHURİYET SAYESİNDE

Çünkü biliyoruz ki Cumhuriyet sayesinde üzerimizde taşıdığımız cübbemize atfettiğimiz onurun kaynağı ; Onu kalkan kıldığımız şiddet gören kadınlar, istismar edilen çocuklar, hak arayan emekçiler, kalemini özgürlüklere adayan gazeteciler, katledilen doğadır.

Ulusumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul olunamaz” sözünden hareketle tüm olumsuzluklara rağmen gösterdiğimiz çaba hak ve özgürlük mücadelesinden öte Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ; Laik ,Sosyal bir Hukuk Devleti olarak varlığını devam ettirmesine yöneliktir. Ancak, bu surette en büyük hazinemiz olan Cumhuriyetimizi ve İstiklalimizi dahili ve harici bedhahlardan koruyabilir, Milletimizin barış, huzur ve refah içerisinde yaşamasını sağlayabiliriz.

KUTLU OLSUN

Bu duygu ve düşüncelerle ;

Mesleğe ilk adımımızda “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına bağlı kalacağımıza dair namusumuz ve vicdanımız üzerine ettiğimiz ‘ yemine sadakatle , ‘savunma mesleği’ nin yaşadığı tüm zorluklara, engellemelere ve hukuk dışı uygulamalara karşın Ülkemize , Milletimize ve Mesleğimize duyduğumuz derin sevgi ve bağlılıkla Cumhuriyet Hukuku , Hukukun Üstünlüğü, Demokrasi ,Laiklik ve İnsan Hakları mücadelesini hiç yılmadan sürdüreceğimizi beyan ederiz.

5 Nisan Avukatlar Günü Kutlu Olsun

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER