Başkan Topaloğlu, Bulgaristan'daki seçimler için çağrıda bulundu!

Kocaeli Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Topaloğlu, Bulgaristan'da 4 Nisan’da yapılacak genel seçimlerde oy kullanabilmeleri için Kocaeli'de yaşayan göçmen hemşerilerimize sandık kurulacağını açıkladı ve oy kullanmaya davet etti. Seçim için aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 11 ilde seçim sandığı kurulacak.

Başkan Topaloğlu, Bulgaristan'daki seçimler için çağrıda bulundu!

Bulgaristan, 4 Nisan’da genel seçimlere gidiyor. Önümüzdeki pazar günü yapılacak seçimler için Türkiye’de de 35 sandık kurulacak.

Türkiye’de 2 bin 854 kişi dilekçe vererek 4 Nisan’da oy kullanmak istediklerini beyan etmişti. Türkiye’de yaşayan ve Bulgaristan pasaportuna sahip olanlar Kocaeli, Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, İzmir, Manisa, Eskişehir, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ ve Çorlu’da kurulacak sandıklarda oy verebilecek.

Ancak 4 Nisan pazar gününe geldiği için oy kullanılan hemen hemen her şehirde sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor. Bu durumu aşmak için Bulgaristan diplomatik temsilcileri ilgili illerin valilikleriyle temasa geçti.

Kocaeli Valiliği tarafından Bulgaristan pasaportuna sahip kişilerin oy kullanabilmesi için yasaktan muaf tutulması ile ilgili genelge yayınladı. 3 - 4 Nisan günleri sandık görevlileri, 4 Nisan günü ise oy kullanacak olan kişiler sokağa çıkma yasağında muaf olacak.

KOCAELİ'DE 29 BİN SEÇMEN VAR

Kocaeli Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Topaloğlu, sandık kurulan adresleri açıkladı ve hemşerilerini oy kullanmaya davet etti.

Buna göre, Kocaeli’de yaşayan Bulgaristan pasaportuna sahip kişiler, İzmit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nda ve Gebze Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulu’nda kurulacak olan sandıklarda oy kullanabilecekler. Kocaeli’de 29 bin kişinin oy kullanma hakkı bulunduğu öğrenildi.

Ayrıca oy kullanmaya geleceklerin deklaresiyalarının dernek üyelerince yapılacağını belirten Başkan Topaloğlu, Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Bulgaristan'da 'Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi' için oy kullanılması beklenen hemşeriler için adres bilgileri şöyle:

Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi: 

1989 sonrası Bulgaristan’da yaklaşık 160 siyasi parti kurulmuştur. Bunlardan dört tanesi Türk kökenlidir: Hak ve Özgürlükler Hareketi, Demokratik Gelişim Hareketi, Demokratik Adalet Partisi ve Türk Demokrat Partisi.

1990 yılının 10 ve 17 Haziran tarihlerinde yapılan iki turlu genel seçimlerde, HÖH, o tarihte 400 sandalyeli Bulgar Parlamentosuna 23 milletvekili sokmayı başardı. 13 Ekim 1991'de yapılan genel seçimlerde, HÖH, sandalye sayısını 24’e yükseltti. Daha sonra yapılan yerel seçimlerde ise 27 belediye ve 653 muhtarlık kazandı.

18 Aralık 1994'teki genel seçimlere üç Türk partisi katıldı. Bu seçimlerde HÖH, 160 bine yakın oy kaybetti ve toplam oyların sadece % 5,44’ünü elde edebildi. Böylece her üç parti birlikte toplam 320 bin oy almış oldu. Seçimleri ise Bulgar Sosyalist Partisi kazandı. Bu dönemde hükûmet, Müslüman azınlık tarafından seçilmiş olan Baş Müftü Fikri Salih Efendi’yi görevinden aldı, yerine Diyanet İşleri Komitesi Başkanı sıfatıyla Nedim Gencev[6]’i getirdi. Bu olay, Müslüman azınlık içinde büyük gürültü kopardı ve ülkede bir “müftü sorunu” baş gösterdi.

1990’ların ortasında Bulgaristan’da ağır siyasi ve ekonomik krizler baş gösterdi. 10 Ocak 1997’de Parlamento binası işgal edildi ve hatta ateşe verildi. 19 Nisan 1997'deki erken genel seçimleri Demokratik Güçler Birliği kazandı. Bu seçimlerde HÖH, toplam Türk oylarının sadece % 52’sini almayı başarabildi.

17 Haziran 2001'de Bulgaristan genel seçimlere gitti. Seçimler, eski Kral II. Simeon’un ve yeni partisi II. Simeon Milli Hareketi'nin ezici zaferi ile sonuçlandı. Seçimlerden sadece üç ay önce kurulmuş olan II. Simeon Milli Hareketi, iktidardaki Demokratik Güçler Birliği ile Sosyalist Parti'yi kolayca mağlup etti. Bulgar Parlamentosu 24 Temmuz'da II. Simeon Milli Hareketi ile 21 sandalyeli HÖH’ün koalisyonunu resmen onayladı.

25 Haziran 2005'te yapılan genel seçimler Bulgaristan’da, komünizmin çöküşünden beri görülmemiş derecede renkli bir koalisyonu ortaya çıkardı: Tek başına iktidar olmak için yeterli çoğunluğa ulaşamamış yedi parti. Sosyalist Parti toplam oyların %31’i ile 240 sandalyeli ve tek kamaralı Parlamentoda 82 sandalye kazandı. Seçimlerde iktidardaki II. Simeon Milli Hareketi oyların %20’sini alarak (53 sandalye) ile ikinci, HÖH ise %13 (34 sandalye) ile üçüncü oldu. Bu üç parti koalisyon hükûmeti kurdu. Yeni hükûmette HÖH üç bakanlık aldı: Başbakan Yardımcısı ve Doğal Afetler Bakanı Emel Ethem, Çevre Bakanı Cevdet Çakırov ve Tarım Bakanı Nihat Kabil.

1 Ocak 2007 tarihi itibarıyla Bulgaristanın Avrupa birliğine (AB) tam üye olduktan sonra 20 Mayıs 2007 tarihinde AB parlamentosunda Bulgaristanı temsil edecek AB parlamento seçimleri yapılmıştır. Seçim sonuçlarına göre Hak ve Özgürlükler Hareketi %20,26 oyla üçüncü parti olarak 4 milletvekili çıkarmıştır (4 milletvekilinden 2'si Türktür; Filiz Hüsmenova ve Metin Kazak).

5 Temmuz 2009 tarihinde yapılan Bulgaristan parlamento seçimlerinde 610 bin 808 oyla (yüzde 14,48) üçüncü sırada seçimi tamamlamış ve 38 milletvekiliyle Bulgar meclisine girmişlerdir." (vikipedia)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER