"Beni öldürecekler, gelmelerini bekliyorum"

Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari, Taliban'ın ülkede yönetimini ele geçirmesinden sonra yaşadığı korkuyu anlattı. Ghafari, "Oturdum ve gelmelerini bekliyorum. Benim gibi insanların peşine düşecek ve beni öldürecekler" dedi.

"Beni öldürecekler, gelmelerini bekliyorum"

Taliban, sık sık Ghafari'yi tehdit eden açıklamalar yayımlamış ve devamında çok sayıda suikast girişimi gerçekleştirmişti. Tehditlerin artması üzerine Ghafari'ye Kabil'deki Savunma Bakanlığı'nın güvenliği altında yeni bir iş verilmişti. 

Afganistan'da 2018 yılında Meydan-ı Vardak vilayetinin en genç ve ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafar'ye Taliban sık sık tehdit açıklamaları yayımlamış ve devamında çok sayıda suikast girişimi gerçekleştirmişti. 

Umutluydu 

Ghafari, Taliban'ın Kabil'e girmesinden üç hafta önce i News'dan Michael Day'e yaptığı açıklamalarda hala Afganistan'ın geleceğinden umutlu olduğunu belirterek "Genç insanlar olan bitenin farkında. Sosyal medyaları var. İletişim kuruyorlar. Bence ilerleme ve haklarımız için mücadeleyi sürdürecekler" demişti.

'Oturdum ve gelmelerini bekliyorum, beni öldürecekler'

Ancak Taliban'ın Kabil'e girmesi üzerine Ghafari'nin de endişeleri arttı. Taliban'ın kendisinin peşine düşeceğini belirten Ghafari, "Oturdum ve gelmelerini bekliyorum. Ben ve ailem için yardım edecek kimse yok. Benim gibi insanların peşine düşecek ve beni öldürecekler. Ailemi bırakamam. Zaten nereye giderim ki?" şeklinde konuştu.

Kaynak Arte Tv

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER