"Bunların yaptığı salıncağa dahi binilmez"

Yılmaz Özdil; 9 kişinin hayatını kaybettiği 86 kişinin de yaralandığı Ankara'daki tren faciasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Bunların yaptığı salıncağa dahi binilmez"

Yılmaz Özdil; 9 kişinin hayatını kaybettiği 86 kişinin de yaralandığı Ankara'daki tren faciasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Uğur Dündar'ın Halk Arenası programına katılan Özdil;

"Sorumlu meselesinden çıktım. Bizatihi bu işler için bunlar üretilmiş gibi bir hava var. Yani 'insan ölebilir'. Bunların gözünde insanın değeri sıfır..." diye konuştu.

Yılmaz Özdil, dünyanın en güvenli aracının tren olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti;

“Avrupa’da insanlar vızır vızır kullanıyorlar. Kaza elbette olabilir. Ama Ankara’daki faciayı görüyoruz ki bu bir kaza değil. Sinyalizasyon yapmamışlar ve bakan bugün hala diyor ki ‘Sinyal olmasa da olur.’ Bu bir kaza değil. Medyanın da buna karşı yeni bir terminoloji geliştirmesi lazım. Yani iş kazalarına ‘iş cinayetleri’ diyorduk. Bunlara da bir şeyler dememiz gerekiyor. Sinyalizasyon yok, dakika sistemiyle giriş çıkış yapılıyor. Devlet demiryollarında da bunun böyle olmadığını bilmeyen yok. Yani işte İnşaat Mühendisleri Odası’ndan, barolarımıza kadar her insanımız bunu biliyor. Sorumlu meselesinden çıktım. Bizatihi bu işler için bunlar üretilmiş gibi bir hava var. Yani ‘insan ölebilir.’ Bunların gözünde insanın değeri sıfır…

“NİYE OLAĞANLAŞMIŞ DERSENİZ; LİYAKAT”

AKP ile beraber sadece facialar sıradanlaşmadı, aynı zamanda facianın cezasız kalması da sıradanlaştı. Mesela sinyal meselesi Binali Yıldırım’dan başlıyor. Yıldırım’ın, İstanbul Deniz Otobüsleri’nin başına gelmesiyle başlıyor. Aynı zamanda İETT’nin başına getirilen Süleyman Karaman’la başlıyor. Sonra bunların bir tanesi Ulaştırma Bakanı yapılıyor. Bir tanesi Devlet Demiryolları’nın başına getiriliyor. Havuz sistemleri kuruluyor. Bugüne kadar geliyor. Sadece bu değil. Havaalanlarında da  skandallar, deniz otobüslerinde de buna benzer rezaletler… Türkiye’de buna benzer şeyler olağanlaşmış. Niye olağanlaşmış derseniz liyakat…”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 05:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER