Çeker, yüzde 15’te kararlı

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve İl Temsilcisi Ömer Çeker, kamuda çalışan memurlardan alınan gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini istedi.

Çeker, yüzde 15’te kararlı

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve İl Temsilcisi Ömer Çeker, kamuda çalışan memurlardan alınan gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini istedi.

10 Ocak 2019 Perşembe 09:04
Çeker, yüzde 15’te kararlı

Düzenlenen basın toplantısına Ömer Çeker’in yanı sıra Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk İmar Sen Kocaeli İl Temsilcisi Kürşat Karadeli, Türk Tarım Orman Sen Kocaeli İl Temsilcisi ile Çetin Keskin Yardımcısı Halil Şanlı, Türk Enerji Sen Kocaeli İl Temsilcisi Münür Özkan ve Türk Emekli Sen Dernek Alp Timincioğlu katıldı.

“HEZİMETE DÖNÜŞECEĞİ AÇIKÇA ORTADA”

Çeker toplantıda, emekliye zam, toplu iş sözleşmesi ve vergiye dair değerlendirmelerde bulundu. Emekliye verilecek zamlarla ilgili konuşan Çeker, “Hazine ve Maliye Bakanı bütçe görüşmelerinde 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 20.8 olduğunu açıklamıştı. TUİK ise 2018 enflasyonu yüzde 20,3 olarak açıklandı. Temmuz ayında yüzde 3,5 zam alan memur ve emeklinin maaşı 6 ayda yüzde 6,7 eridi. Kamu ç alışanları ve emekliler 2018 yılını yüzde 6,7 zararla kapattı. TÜİK verilerine baktığımızda enflasyon farklı, çarşı pazarda ise reel enflasyon farklı seyretmektedir. 2017 yılında hükümet ile yetkili sarı sendika arasında yapılan toplu sözleşmede 2019 yılı için kamu çalışanları ve emekliler için yüzde 4+5 zam verilmesi hakkında toplu sözleşmede anlaşmaya varılmıştı. Hal böyle olunca, 2019 yılda memur ve emekli açısından hezimete dönüşeceği açıkça ortaya çıktı” dedi.

“TOPLUM VİCDANINI SIZLATACAK”

Çeker, “2018 yılında ocak ayında memur maaşlarına yüzde 4, Temmuz ayında ise enflasyon farkı ile birlikte yüzde 8,65 zam yapılmıştı. 2018 yılında olarak gerçekleşti. 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. Enflasyon hedefi yüzde 5’ten yüzde 15,9’a çıkarıldı. 2019 yılında yeniden Enflasyon değerlendirme oranları yüzde 23,73 olarak belirlendi. MTV yüzde 15,9 arttı. Yani 2019 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılması gereken artışların alt limiti aslında ortaya çıktı. 1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılırken, 3 bin 419 TL olan ortalama memur maaşına 137 TL zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır ve yeterli de değildir. Ancak bir tarafta yüzde 26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta %4’e mahkum edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır” diye konuştu

“YÜZDE 26 ZAM VERİLMELİ”

“2019 yılı için kriter bellidir” diyen Çeker, “Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir. Türkiye Kamu Sen olarak kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak enflasyondan dolayı oluşan kayıplarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesi ve alım gücünün yükseltilmesi için memur ve emeklilere ek zam verilmesi olacaktır. Hükümet asgari ücretle çalışanlara göstermiş olduğu hassasiyeti kamu çalışanlarına da göstermek suretiyle Kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarına yüzde 26 ek zam vermelidir” talebinde bulundu.

“GELİR VERGİSİ YÜZDE 15’E SABİTLENMELİ"

Kamu çalışanları için vergi oranlarının sabitlenmesi gerektiğini belirten Çeker, “Asgari ücretlilerde olduğu gibi tüm kamu çalışanlarının gelir vergisi oranı yüzde 15’e sabitlenmeli. 2019 yılına ilişkin olarak gelir vergisi dilimleri açıklanmıştır. Bu yıl yüzde 15’lik vergi dilimine giren toplam kazanç tutarının üst limiti 14 bin 800 liradan 18 bin liraya yükseltildi. Her ne kadar bu artış, geçtiğimiz yıllara oranla daha makul olsa da sözleşmeli çalışanlar başta olmak üzere kamu görevlilerinin bir üst vergi dilimine geçmesini önleyecek ve vergide adaleti sağlayacak bir rakam olmaktan oldukça uzak bir seviyede bulunuyor. Bildiği gibi ülkede gelir dağılımını düzenleyen politikaların başında vergi düzenlemeleri gelmektedir. Bu düzenlemelerin temel amacı çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almaktır” ifadelerini kullandı.

“VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ”

Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker, “Bu yolla daha çok kazanandan toplanan vergiler kamu hizmetleri ve sosyal yardımlar yoluyla düşük gelirli kesimlere kaynak olarak aktarılır ve gelir dağılımında adalet sağlanır. Zaten artan enflasyon karşısında hedef enflasyonun bile altında maaş zammı alacak olan kamu görevlileri ve emekliler 2019 yılında bir darbe de gelir vergisi nedeniyle yiyecektir. Bu yüzden çalışanlarımız üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi zorunlu hale gelmiştir” dedi.

“BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ”

Çeker, “Vergi adaletsizliğinin giderilmesi için böyle bir uygulama, bütün çalışanlar için de hayata geçirilmeli ve bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi oranı yüzde 15 olarak belirlenmelidir. Adil bir gelir dağılımı sağlamak, sosyal devlet ilkesini benimsemiş olan ülkemiz için bir zorunluluktur. Bu nedenle gelir dağılımının daha adaletli bir şekilde gerçekleşmesinin ana unsuru olan vergi politikalarının çalışanlar lehine düzenlenmesini istemek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının anayasal hakkıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır çalışanların üzerinde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesi gerekir. Bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu.

“SÖZLEŞMELER AĞUSTOS’TA”

Açıklamalarını sürdüren Çeker, “Ağustos 2019’da memur ve emeklilerimizin 2020 ve 2021 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirilecek. Bundan önceki toplu sözleşme tecrübemiz; 2009 öncesi kazanımlarımızla sonraki dönemde yaşanan kayıplar karşılaştırıldığında, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin gelişmesi noktasında bu toplu sözleşme masasına Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olarak oturmasının zorunlu olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

“MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK ELLERİNDE”

Çeker, “Bu hedefe, popülizmden uzak, gerçek anlamda sendikacılık yaparak, hiç bir menfaat gözetmeksizin yalnızca kamu görevlilerinin hakları uğruna mücadele ederek ve işimize dört elle sarılarak ulaşacağımızdan hiç Kamu Çalışanlarının ve emeklilerin kuşkusu olmasın. Kamu Çalışanları ve 2020 ve 2021 yılında ekonomik ve sosyal yönden mağdur olmak istemiyorlar, Sarı sendikalara olan üyeliklerini gözden geçirmeli, Türkiye Kamu Sen’e Üye sendikalara üyelik kayıtlarını yaptırarak gelecekte yaşamaları muhtemel mağduriyetlerini önlemeler kendi ellerindedir” dedi.

Son Güncelleme: 10.01.2019 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.