CHP Kocaeli Kadınları: "İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmayı kabul etmiyoruz!"

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bir gecede fesh edilen İstanbul Sözleşmesi'ne tepkiler büyürken, CHP Kocaeli İl Örgütü Kadınlarından da bir tepki geldi. Songül Kaya kararı kesinlikle kabul etmediklerini belirtti. Bugün 17.30'da İzmit Yürüyüş Yolu Belediye İşhanı önünde eylem var.

CHP Kocaeli Kadınları: "İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmayı kabul etmiyoruz!"

Başkan Songül Kaya'nın açıklaması şöyle:

"Kendisinin başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe soktugu “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” diğer ismi ile İstanbul Sözleşmesini, yine kendisinin oturduğu Cumhurbaşkanlığı makamının gece yarısı kararnamesi ile iptal eden Recep Tayyip ERDOĞAN'ı hayretle izliyoruz.

YAPTIĞI EN DOĞRU İŞİ ÇÖPE ATIYOR
Belki de siyasi yaşamı boyunca yaptığı en doğru işi kendi elleriyle çöpe atması karşısında şaşkınlık içerisindeyiz. 
Milyonlarca kadını uğradığı şiddete ve ayrımcılığa karşı koruyan daha doğrusu yasal bir güvence sağlayan İstanbul Sözleşmesinin yürürlükten kaldırılması aile hayatında, iş hayatında, sosyal hayatta  işi zaten zor olan kadınları daha da belirsiz bir döneme sokmuştur. İstanbul Sözleşmesini iktidara karşı adeta bir sopa gibi kullanan odaklar herkesin malumudur. 

KABUL ETMİYORUZ!
Bizler kadına şiddetin ve kadın ölümlerinin sürekli arttığı ülkemizde hukuka aykırı şekilde cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye'nin İstanbul sözleşmesinden ayrılmasını kabul etmiyoruz!
Halka rağmen,halka karşı atılan bu adımı ve kadına şiddetin hak ihlali olduğunu kabul eden başbakan ve sözleşmeye öncülük eden Türkiye'den, kararname ile bir gecede sözleşmeyi fesh eden cumhurbaşkanına evrilen süreci tanımıyoruz!"
#İstanbulSözleşmesiYaşatır

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER