Eğitim-İş Kocaeli Şubeleri'nden MEB'e veryansın!

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Prof. Dr. Ömer Özyılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2020–2021 öğretim yılında salgın sürecinin iyi yönetilemediğini, sorumlunun da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olduğunu belirtmişti. Eğitim-İş Kocaeli Şubesi buna istinaden bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada "Sayın Özyılmaz, eğitimde sağlanamayan istikrardan ve eğitim uygulamalarının sürekli değişmesinden dolayı öğretmen ve velilerin psikolojisinin bozulduğunu itiraf etmiştir" denildi.

Eğitim-İş Kocaeli Şubeleri'nden MEB'e veryansın!

Eğitim İş Kocaeli Şubeleri Adına Şube Başkanı Sabri Mutlu'nun yaptığı açıklama şöyle:

"Sayın Özyılmaz, eğitimde sağlanamayan istikrardan ve eğitim uygulamalarının sürekli değişmesinden dolayı öğretmen ve velilerin psikolojisinin bozulduğunu itiraf etmiştir.

BAKANDAN KAYNAKLANAN BU BECERİKSİZLİK YÜZÜNDEN

Milli Eğitim Bakanlığı’nın istikrarsız uygulamalarından dolayı olumsuz olarak etkilenen de ilk, orta ve lise öğrencileri olduğunu ifade etmiş, Milli Eğitim Bakanı’ndan Bakandan kaynaklanan bu beceriksizlikten dolayı, bir nesli/kuşağı kaybetmek üzereyiz. Çok ciddi önlemler alınmalıdır.” İfadelerini kullanmıştır.

Bu açıklamanın hemen ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, alelacele bir açıklama ile telafi eğitiminin yapılacağını açıklamış ancak plansız programsız ve uygulama takvimini açıklayamamıştır. Diğer bir deyişle Milli Eğitim Bakanı, bir yıldır yaptığı aç kapa uygulamasındaki kararsız tutumundaki ısrarını sürdürmeye devam ettiğini göstermiştir.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk, Şubat ayında yüz yüze dersler başlamadan önce eğitim çalışanlarının aşılanacağını ifade etmiş ancak günümüze geldiğimizde eğitim çalışanlarının aşılanamadığı görülmektedir.

BAKANLIK AŞILANMIŞ EĞİTİM ÇALIŞANI İSTATİSTİĞİ BİLE TUTMADI

Milli Eğitim bakanlığı aşılanmış eğitim çalışanı istatistiğini dahi tutamamıştır. Kaç eğitim emekçisinin aşılandığını bilmemekte, eğitim emekçilerinin beyanına göre sayı tespiti yapmaya çalışmaktadır.

Özel Eğitim Kurumlarındaki Eğitim Çalışanları İvedilikle Aşılanmalıdır

Özel Eğitim Kurumlarındaki eğitim çalışanlarına aşı önceliği tanınmadığı halde yüz yüze eğitime devam ettirilmektedir. Özel eğitim kurumlarında görev yapan eğitim çalışanları ve öğrenciler aileleri ile birlikte salgın riski ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Sayın Milli Eğitim Bakanı, telafi eğitimi uygulamasından önce çok daha önemli olan Özel Eğitim okullarındaki eğitim emekçilerinin tamamına ivedilikle aşılama önceliği sağlamalıdır.

Sınavla Öğrenci Alan Okul Sayısı Artırılmalıdır

6 Haziran 2021 tarihinde LGS sınavı gerçekleştirilecek ve sınava giren çocuklarımızın sadece %6 sı sınavla girilebilen okullara yerleşebilecek, öğrencilerin % 94 ü sınavla öğrenci alan okullara yerleşemediğinden o küçük yüreklerine umutsuzluk tohumu ekilecektir. Sınavla öğrenci alan okullar artırılarak çocuklarımız umutsuzluktan kurtarılmalıdır. Adrese dayalı yerleştirme sisteminden vazgeçilmelidir.

Üniversite (TYT ve AYT) Sınavlarında 30 Dk. Ek Süre Verilmelidir

26-27 Haziran 2021 tarihinde üniversite giriş sınavı olan TYT ve AYT sınavları yapılacaktır. Bir yıldan fazla süren salgın döneminde en çok etkilenen öğrenci grubu da üniversite sınavına girecek olan çocuklarımızdır. Öğrencilerin maruz kaldıkları bu olumsuz durumun etkisini hafifletmek için Sayın Milli Eğitim Bakanına ve ÖSYM yetkililerine çağrı yapıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi TYT ve AYT sınavlarında 30’ar dakika ek süre verilmesi öğrencilerimizin başarı ve motivasyonunu artıracaktır.

Turistin değil Öğrencinin Göreceği Her Yurttaş İvedilikle Aşılanmalıdır

Eğitim İş olarak, turistin görebileceği her vatandaşın aşılandığı gibi, öğrencinin görebileceği her yurttaşın aşılanması ve ondan sonra telafi eğitiminin başlamalıdır. Aksi durumda yıl boyunca uygulanan aç kapa uygulamasından başka bir sonuç çıkmayacaktır.

Salgın sürecinin bir an önce son bulması umuduyla sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER