Eğitim Sen ‘ivedi aşı’ talep etti: "3 bin öğretmen temaslı!"

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, eğitim camiasındaki aşılama sürecinin henüz tamamlanmadığını hatırlatarak okullarda toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısının 2 Bin 558, öğrenci sayısının ise 3 Bin 379 olduğunu açıkladı.

Eğitim Sen ‘ivedi aşı’ talep etti: "3 bin öğretmen temaslı!"

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi bugün İzmit’te Belediye İş Hanı önünde yüz yüze eğitimin ertelenmesi ve aşının yaygınlaşması adına açıklama yaptı. Okullardaki tüm tedbirler alınmasını talep eden Eğitim Sen’in açıklamasına Şube Başkanı Suphi Yıldırım’ın yanı sıra sendika yöneticileri ile üyeler katıldı. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

‘ VAKA ARTIŞLARI İKTİDARIN UMRUNDA DEĞİL’

Açıklamayı Eğitim Sen Şube Başkanı Suphi Yıldırım okudu. Başkan Yıldırım, “Bir yanda ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen, enflasyon karşısında maaşları eriyen eğitim emekçileri varken diğer yanda MEB için günlüğü 2 Bin 160 liradan koruma araçları yeniden kiralanmaktadır. Demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne her tür engel çıkarılırken ‘lebaleb kongreler’in yapıldığı ve her kongreden sonra o ilde vakaların patladığı bu dönemde, okullarımızdaki vaka artışları ne MEB’in ne de iktidarın umurundadır” ifadelerini kullandı.

‘EĞİTİM ORTAMINDA GÜVEN KALMADI’

Yıldırım, “Tüm eğitim bileşenleri kaygıyla okula giderken ve hemen her gün bir yerlerde bir okul kapatılırken; öğrencilerimize, öğretmenlerimize, hizmetli ve memurlarımıza pozitif ya da temaslı teşhisi konulurken; MEB her şeyin yolunda olduğu algısıyla yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıklamaktadır. Birçok il ve bölge kırmızıya dönerken hiç rahatsızlık duymadan yapılan bu açıklamalar bakanlığın duyarlılıktan ne denli uzak olduğunu ortaya koymaktadır. Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. Bu güven duygusu onların eğitim ortamlarındaki psikolojik ve duygusal yeterlilikleri için önemlidir” dedi.

‘YAKLAŞIK 3 BİN ÖĞRETMEN TEMASLI’

Açıklamasını sürdüren Yıldırım, “Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları, hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır. 15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar toplam pozitif ve temaslı öğretmen sayısı 2 Bin 558, öğrenci sayısı 3 Bin 379, hizmetli-memur personel sayısı ise 246’dır. 15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya ulaşmıştır. Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır” dedi.

‘AŞI SÜRECİ BİR AN ÖNCE TAMAMLANSIN’

Yapılan çağrılara rağmen başta aşı olmak üzere önlemler noktasında bir hazırlık göremediklerini ifade eden Başkan Yıldırım, “Taleplerimiz ise eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır. Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır. Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır. Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir. Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır” diye konuştu.

HER OKULA SAĞLIK GÖREVLİSİ TALEBİ

Her okula bir sağlık görevlisine gereksinim odluğunu hatırlatan Başkan Yıldırım, “Bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir. Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır. Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir. Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER