Erdoğan, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine rektör atadı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Marmara Üniversitesi'ne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

Erdoğan, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine rektör atadı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sabaha karşı yayımlanan kararıyla görevden alınan 'kayyum rektör' Melih Bulu'nun yerine vekil olarak geçen Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Resmi Gazete'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda "Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince Prof. Dr. Mehmet Naci İNCİ atanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne, kayyum atanan Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştı.

Cumhur İttifakı’nın iki üyesinin Boğaziçi Rektörlüğü için rekabete girdiği öğrenilmişti. YÖK, MHP’ye yakınlığıyla bilinen Naci İnci’yi önermiş ama AKP’li vekillerin tavsiyesiyle rektörlüğe Bulu atanmıştı.

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Boğaziçi Üniversitesi rektör ilanına çıktıktan sonra Bulu görevden alınmasıyla vekaleten rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Naci İnci YÖK’ün ilk tercihiydi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la YÖK yetkilileri arasında yapılan görüşmede de Naci İnci’nin ismi ön plana çıkmıştı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ATANAN İSİM BELLİ OLDU

YÖK Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Erol Özvar'ın yerine Marmara Üniversitesi Rektörülüğe atanan isim ise Prof. Dr. Mustafa Kurt oldu.

Boğaziçi'nde 'Naci İnci' atamasına tepki

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Naci İnci'nin rektör olarak atanmasına tepki gösterdi. Akademisyenler, sosyal medyadan yayımladıkları mesajlarla atamayı kabul etmediklerini ifade ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne 2 Ocak 2021 tarihinde atanan Melih Bulu, öğrencilerin ve akademisyenlerin protestoları devam ederken görevini 195 gün sürdürmüş ve temmuz ayında görevinden alınmıştı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Bulu’nun yerine vekaleten atanmıştı. İnci, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde profesör olmuştu. İnci, rektör yardımcısı olarak atanmadan önce Fizik Bölümü’nde öğretim üyesiydi.

Melih Bulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli akademisyenler destekledikleri rektör adaylarını belirlemişti. Oylamadan Prof. Dr. Naci İnci'ye yüzde 95, Melih Bulu'nun diğer yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu'na ise yüzde 93 karşı oy çıkmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER