Erdoğan: "Kilit vurun ya da bize verin!"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Güney Afrika ve Zambiya ziyaretlerinde FETÖ konusunda 'Ya FETÖ okullarına kilit vurun ya da bize devredin' mesajını vereceği belirtildi.

Erdoğan: "Kilit vurun ya da bize verin!"

Sabah gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika temaslarında, iki ülkeye vereceği FETÖ mesajlarını köşesine taşıdı.

Müderrisoğlu'nun yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, BRICS Zirvesi ile Zambiya ve Güney Afrika ziyaretlerinde FETÖ’nün bütün dünya için tehdit oluşturduğuna vurgu yapacağını, bu iki ülkeye “Ya FETÖ okullarına kilit vurun ya da bize devredin” mesajı vereceğini belirtti.

Erdoğan'ın gezisine katılan Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'ün, ziyaret edilecek ülkelerdeki FETÖ yapılanmasına ilişkin rapor hazırladığını kaydeden Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mevkidaşları ile yapacağı görüşmelerde gündeme getirilmesi beklenen bu raporda, orta ve uzun vadede FETÖ okulları ile ilgili alınması gereken tedbirlerle açılması düşünülen okullar ve kurulması öngörülen üniversite ile ilgili bilgilere yer verildiğini ve Erdoğan'ın görüşmelerde Afrika ülkelerindeki yetkililere "Ya FETÖ okullarına kilit vurun ya da bize devredin" mesajı vereceğini belirtti.

Yazısında belirttiği raporun bir kısmı şöyle:

1996'da faaliyete başlayan FETÖ'nün Güney Afrika yapılanması diğer ülkelerle karakteristik manada farklılık göstermektedir.

Özellikle, Müslüman topluluğunu etkilemek üzere, inşa edilen yapılanma bu bağlamda cami külliyesi, kız erkek ayrı okullar, hafızlık kursları gibi kurumlar üzerinden Müslümanların desteğini almaya çalışmıştır.

Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'daki Nizamiye adı verilen külliye içinde iki okulu bulunan FETÖ'nün aynı alandaki iki okulu ise yapım aşamasında iken durduruldu.

Örgütün Mayfair'de "Sema" adında bir, Star College adında Capetown'da 2, Durban, Pietermaritzburg ve Port Elizabette birer. Bloemfontein'de "Turkish Solidarity" adında bir okul ve dershane binaları mevcut.

Buralarda toplam 2 bin 800 öğrencisi bulunuyor. Külliye içinde ayrıca Selimiye Camisi'nin bir benzeri, misafirhaneler, restoranlar dernekler konumlanıyor.

Örgüt, tüm bu operasyonları Radisson Blue otelin yedinci katını kiralayarak yürütmekte.

Örgüt, Maarif Vakfı'nın ülkede yürüttüğü çalışmalar ile maddi ve manevi ciddi güç kaybetmeye başladı.Bu nedenle büyük reklam kampanyaları yapmakta.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER