Gençtürk sessizliğini bozdu Büyükakın'a yüklendi!

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Kurucu Başkanı, İnşaat Mühendisi/Geoteknik Uzmanı ve siyasetçi Keramettin Gençtürk, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'a İzmit Yürüyüş Yolu projesi için sert çıktı.

Gençtürk sessizliğini bozdu Büyükakın'a yüklendi!

Keramettin Gençtürk, İzmit Yürüyüş Yolu çalışmalarını eleştirerek "Sanırım Tahir Büyükakın işe hiç uğramıyor" dedi.

Gençtürk şunları kaydetti:

"Liyakatsiz işveren, deneyimsiz müteahhit, acemi işçi… İzmit’in güzelim sokaklarını elbirliğiyle harabeye çevirdiler.

KIRK YILLIK MESLEK HAYATIMDA

Kırk yıllık meslek hayatımda bu denli kötü bir uygulama görmedim. Kullanılan malzemenin kalitesine rağmen; bu denli kötü planlama; bu kadar beceriksiz bir uygulamaya şahit olmadım.

İzmit’i baştanbaşa kazıp öylece bırakarak; parça parça işlemler, kötü teknik ve kuralsızlık ile sözüm ona alt/üst yapı yenilemesi yapılıyor. Yazıktır! Malzemeye, kaynağa, emeğe yazıktır. Sokakların geleceğini karartmaktır bu. Göz göre göre hem teknik hem estetik olarak yeni düzeltme ve yenileme ihtiyacı doğuracak bir uygulama. Kabile devletlerinde dahi böyle inşaat yapılmaz.

BU İŞLER NASIL YAPILIR

Yolların konumu, uzunluğu, genişliği; temiz/atık su; elektrik ve doğalgaz ile iletişim hatları ve üst kaplamaları bütün olarak değerlendirilir. Toplam iş, TEMRİNlere ayrılır. İş programı, ciddiyetle ve ayrıntılı olarak yapılır. Bu program iş temrinlerinin tamamlanması ile uygulanır. Bir temrin tamamlanmadan diğerine geçilmez. Yani bir sokak tümüyle kazılıp öylece bırakılmaz, çukurlar haftalarca açık kalmaz, şehir toz toprak içinde bırakılmaz. Yenileme işlemi, kentte yaşayanlar ve esnaf için işkenceye çevrilmez.

DURUMA UYGUN FIKRA

Bu işe benzer bir fıkra anlatayım. Yol kenarında çalışan iki işçi var, biri çukur kazıyor, diğeri de hemen kapatıyor. Evinin balkonundan çay içerek(!) izleyen vatandaşın ilgisini çekiyor durum. Çalışanlara soruyor “ kardeşim ne yapıyorsunuz böyle? Biriniz kazıyor öbürünüz kapatıyor, bu nasıl iş?” İşçi cevap veriyor “Biz aslında üç kişi çalışıyoruz. Birimiz çukuru kazıyor, diğeri ağaç dikiyor, öbürü de çukuru kapatıyor. Ama bugün ağacı diken arkadaş işe gelmedi…” Tahir Bey işe gitmiyor mu?" 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 07:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk kılıçoğlu
Faruk kılıçoğlu - 3 hafta Önce

Sevgili Gençtürk bunlarda liyakat diye bir mefhum olmadığı için işte izmit örneğinde gördüğümüz manzara Türkiye’nin manzarasıdır.
Yakında herşey güzel olacak..

SIRADAKİ HABER