Hüseyin Erol çağrı yaptı: "Halkevi'nin bahçesine siyah kurdela bağlayacağız!"

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, birçok çağrıya rağmen onarılmayan İzmit Halkevi Binası için 'siyah kurdele' bağlama çağrısında bulundu. Kentlinin bu çağrıya yoğun cevap vermesi bekleniyor.

Hüseyin Erol çağrı yaptı: "Halkevi'nin bahçesine siyah kurdela bağlayacağız!"

İzmit'te Cumhuriyet'in sembol binası Halkevi binasının atıl hali ne çevreye ne İzmit'e yakışıyor ama yıllardır çoğu kez bu dile getirildiyse de bina bir türlü onarıma başlatılmadı.

Geçtiğimiz haftalarda; İzmit Kent Konseyi Başkanı ve Biz İzmitiz Platformu kurucusu Hüseyin Erol'un, binanın durumu ile ilgili 'Bu gidişle çatısına çıkıp orada protesto yapacağım sesimi duyacakları zamana kadar' şeklinde bir açıklaması olmuştu.

HALKEVİ KARALAR BAĞLADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sürerken bu akşam Hüseyin Erol bir açıklama yaparak tüm İzmitlileri HALKEVİ Binası'nın bahçesini çevreleyen parmaklıklara siyah kurdela asma çağrısında bulundu.

Çağrısı şöyle:

Değerli İzmitliler...

Bildiğiniz gibi İzmit’in merkezindeki derin yaramız içimizi sızlatıyor.
Üzüntülüyüz, öfkeliyiz, kahroluyoruz.
İzmit’e cumhuriyet dönemde kazandırılan bir eser, yıllardır kaderine terk edilmiş durumda.

ÇÜRÜMEYE TERKEDİLDİ
Hatta, ölümünü bekleyen bir virane gibi.
Hepiniz biliyorsunuz ki geçmişte kentin ilk kültür yuvası olan İzmit Halkevi Binası, onarım ve restorasyon projelerinin onaylanmasının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, bir ihmal abidesi olarak durmaktadır.
Yıllarca İzmitlilerin sosyal yaşamına büyük katkı sağlayan, birçok sanatçı ve kültürlü insan yetiştiren, çok yüksek tarihi değeri olan bina çürümeye terk edilmiştir.

TÜM GİRİŞİMLERİMİZE RAĞMEN

İçinde tiyatro gösterilerine en uygun, aynı zamanda sinema olarak kullanılan bir salona, kütüphaneye ve çeşitli sanat eğitimine uygun birimleri olan bu yapımız, tüm girişimlerimize rağmen kentin yaşamına dahil edilmemektedir.
Bu toplum olarak bizlere ve de ülkenin değerlerine sahip çıkma sorumluluğunu taşıyan yöneticilerimize büyük ayıp yüklemektedir. Geçmişten gelen bu ihmal, boş vermişlik içimizi acıtmaktadır. Anladığımız kadarı ile bu ihmal ve kayıtsızlık sürdürülecek gibi görülmektedir.

KARALAR BAĞLADIK!

Güzel Türkçemizde “Karalar Bağladık” diye bir deyim vardır. Halkevinin, yönetim erkini elinde bulunduranlar tarafından dikkate alınmaması, yaralarının sarılıp, kente yakışır bir hale getirilerek hizmete sokulmaması, bizlere “KARALAR BAĞLATMAK”tadır. 
Bu nedenle tüm İzmitlileri Siyah Kurdela kampanyasına çağırıyoruz. 
İzmit Halkevinin bahçesini çevreleyen demir parmaklıklara ilk siyah kurdelayı ben bugün bağlıyorum. Değerli hemşerilerimizi de, İzmit Halkevinin kuruluşununun 80. yıldönümü olan 19 Şubat 2021 tarihine kadar, bir siyah kurdele bağlamaya ve de bağlamış olduğunuz kurdelenin fotoğrafını çekip, hem şahsi sosyal medya hesaplarınızda hem de Biz “İzmitiz” Grubunda paylaşmanızı rica ediyorum. 

Bu çağrıyı özellikle bir Cumhuriyet Bayramı günü yapıyorum. Biliyorum ki Halkevi’ne sahip çıkmak, Cumhuriyetin önemli değerlerine sahip çıkmaktır. 

Lütfen bu farkındalık görselini tüm platformlarda paylaşın ve çevrenizi İzmit Halkevi’ne siyah kurdele bağlamaya davet edin." dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER