İasos'ta direniş sürüyor! "O limanı yapmanıza izin vermeyeceğiz!"

Son dönemde özellikle doğayı katleden maden ocakları, konteyner limanlar gibi ticari projeler sebebiyle duyarlı halkın sürdürdüğü tepkiler artarak devam etmekte. Onlardan biri de Muğla Milas'a bağlı, İzmitlilerin de çokça bulunduğu; zeytin ağaçları, denizi ve tarihi kalıntıları bulunan İasos antik adıyla bilinen balıkçı sahil beldesi Kıyıkışlacık'ta yaşanıyor.

Milas'a bağlı Kıyıkışlacık'ta; hali hazırda bulunan maden ocağına ilave olarak yapılmak istenen 'konteyner liman' projesi; belde yaşayanlarını bir kez daha harekete geçirdi.

Kocaeli'nin sembol isimlerinden; gazeteci-yazar Mustafa Küpçü, İzmit'in fahri kültür ve tarih elçisi Çekül Vakfı Temsilcisi Numan Gülşah, aslen İzmitli olan 90'lı yılların 'mehmedim' şarkısı ile ünlenen şarkıcı Zeynep Türkeş de bu doğal güzelliklerini koruyan Kıyıkışlacık beldesinde yaşamını sürdüren önemli isimlerden.

29 Haziran 2021 Salı günü, Kıyıkışlacık Pazar Alanı'nda; yapılmak istenen liman ile ilgili gerçekleştirilecek ÇED toplantısına 'Limana Hayır!' diyecek olan belde sakinleri için Mehmedim Zeynep de bir video çekerek herkesi yürek yüreğe verip doğayı katledecek olan bu projeye hayır demeye davet etti.

7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı ALTIN KALEMİ Mustafa Küpçü de konu ile ilgili bir bilgilendirme yayınladı.

Bilgilendirme şöyle:

"BİZ, DOĞAYI VE HAYATI SAVUNUYORUZ…

Muğla-Milas ilçesi tarihi İASSOS (Kıyıkışlacık)’ta inşa edilmek istenen Liman İnşaatı için, biz bu çevrede yaşayan HALK olarak itiraz ediyoruz.

Gerekçelerimiz var;

 1. Bu çevre, karada ve denizaltındaki tarihi eserleri ile bir koruma alanı niteliğindedir.
 2. Bu çevrenin bağlı olduğu Güllük Körfezi’nde tüm geçimini balıkçılıkla sağlayan yüzlerce insanın ekmeği ile oynanmaktadır.
 3. Bu çevre, doğal ve tarihi varlıklarının yanı sıra, eşsiz bir turizm alanıdır.
 4. Limanın yapılması planlanan alanda, deniz altında kazı yapılarak denizdeki doğal varlıklar ve tarihi eserler yok olacaktır.
 5. Bu maden ihracat limanının yanı sıra bir de gemi söküm alanı kurulması, inanılmaz bir doğa tecavüzü olacaktır.
 6. Marmara’yı saran derin kirlilik bu güzelim alana da bir hançer gibi saplanacaktır.
 7. Ülkenin tün dağlarını ve ormanlarını her türlü doğa dengesini yok sayarak maden ocaklarına açan siyasi irade, ülkenin bütünsel doğal dengesini, orman ve su kaynaklarını insafsızca tüketmektedir.
 8. Son 15 yıl içinde Orman Kanunu 21 kez değiştirilmiş, yerli ve yabancı şirketlerin insaf ve insanlık dışı talanına yol açılmıştır.
 9. Yalnızca Muğla’da 1449 maden ruhsatı verilmiş, daha şimdiden Muğla’nın dağları ve ormanları yok edilmektedir.
 10. Bu madenlerin nakli için kullanılacak bu liman tasarımının ÇED Raporu’na göre yıllık 10 milyon ton maden sevkiyatı yapılacaktır. Bu, binlerce TIR’ın bu bakir ve doğa-tarih-turizm beldesine getireceği toz, kirlilik ve gürültü demektir.
 11. Ezcümle; bu liman projesinin, savunulabilecek hiçbir bilimsel, teknik, insani ve vicdani yanı yoktur.

Biz, insan yaşamının doğayı yaşatmakla sağlanabileceğine inanan insanlar olarak, bu akıl ve vicdan dışı projeye HAYIR diyoruz.

BİZ, DOĞAYI ve HAYATI SAVUNUYORUZ…"

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2021, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER