İşten çıkarma iki ay daha yasaklandı!

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. İki ay daha işten kovulamayacak çalışanlar ücretsiz izin tedirginliği yaşıyor.

İşten çıkarma iki ay daha yasaklandı!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı. Böylece 17 Kasım 2020 tarihine kadar çalışanların işten çıkarılmasının önü kesilmiş oldu.

Aslında iş veren 2943 TL’lik brüt asgari ücret ödeyerek veya ‘yüz kızartıcı’ eylemlerden dolayı çalışanı işten çıkarabiliyor. Hatta sendikalar 2943 TL’lik işten çıkarma cezasını caydırıcı bulmuyordu. İşten çıkarma yasağı uzamış olmasına rağmen Haziran 2021’e kadar ücretsiz izin düzenlemesinin yürürlükte kalması milyonlarca çalışanın üzerinde tedirginlik yaratıyor.

ERKEN SEÇİM SÖYLENTİLERİ VARKEN İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI KALKAR MI?

Çeşitli sebeplerle işsiz sayılmayan kişiler sayesinde işsizlik oranları azalmış gibi gözükse de son bir yılda çeşitli gerekçelerle 2,5 milyon kişi işini kaybetti. Erken seçim söylentileri konuşulurken 17 Kasım 2020 tarihinden sonra işsizlikte nasıl bir tablo ortaya çıkacağı merak ediliyor.

2020 YILINDA TAM MAAŞ OLMAYABİLİR

Öte yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) geçen günlerde yine uzatıldı. KÇÖ’ye başvuran şirketlerde çalışanlar eylül ve ekim maaşlarını da tam alamayacak. Kısa çalışma Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. KÇÖ yine uzarsa çalışanların bir bölümü 2020 yılında ilk iki ay hariç hiç tam maaş almamış olacak.

1,9 MİLYON KİŞİ ÜCRETSİZ İZİNDE

Özel sektörde zamlı maaşlar genellikle şubat ayında yatırıldığı için çalışanların çoğu zamlı maaşını da sadece şubat ayında alabildi. İŞKUR kayıtlarına göre 2,3 milyon çalışan kısa çalışma ödeneği alıyor. Nisan-Temmuz arası 1,9 milyon kişiye ücretsiz izne çıkarılanlara ödenen nakdi ücret desteği verildi. Yani milyonlarca çalışan aylardır pandemi öncesi gelirlerinden uzakta yaşam sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER