İzmit Kent Konseyi Başkanı Erol, Körfez'e kıyısı olan tüm kent konseylerine 'acil' çağrısı yaptı!

Marmara Denizi genelinde son aylarda önüne geçilemeyen deniz salyası konusunda İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, "İzmit Körfezi'ne kıyısı olan tüm kent konseylerini ortak hareket etmeye davet ediyorum" dedi.

İzmit Kent Konseyi Başkanı Erol, Körfez'e kıyısı olan tüm kent konseylerine 'acil' çağrısı yaptı!

Sözlerine devam eden Erol şunları kaydetti:
"Gerekli evsel atık su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi, Marmara Denizi’nde su değişim hızının düşük olması ve giderek düşen çözünmüş oksijen miktarı ötrofikasyon seviyesini yükselterek ekolojik kaliteyi de bozan deniz salyası, büyük bir sorun haline gelmiştir.

KÖRFEZİ TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR

Deniz ortamında oluşan mikroorganizmaların aşırı artış göstererek, ortama saldıkları organik bileşikler sayesinde oluşan ve suyla temas ettiklerinde şişerek oluşan deniz salyası İzmit Körfezini tehdit etmeye devam etmektedir.

MÜSİLAJIN SADECE EKOLOJİK DEĞİL EKONOMİK VE SOSYAL NEGATİF ETKİLERİ VAR

Küresel ısınmanın etkisi ile de farklı ve zehirli mikroorganizmaların da oluşacağı ve deniz canlılarını da etkilediği bilimsel bir gerçektir. Balıkları farklı oranlarda etkileyen ve zehirli organizmalar daha çok midyeler de birikmeye de ve sofralarımıza taşınarak insanların felç geçirmesine de sebebiyet verebilmektedir. Müsilaj olayının, sadece ekolojik değil, ekonomik ve sosyal negatif etkileri de söz konusudur.

DOĞA İNTİKAM ALIYOR, BİRARAYA GELMELİYİZ

Nüfus ve aşırı tüketimin de bu olayı tetiklemekte ve doğa, insanoğlundan intikamını almaktadır. Marmara denizinin bugününü ve geleceğini yakından ilgilendiren bu doğa olayının çözümü, halkın bilinçlendirilmesi ve yerel yönetimlerinin dikkatlerinin çekilmesi için Kocaeli’nde kurulu ve körfeze kıyısı olan tüm ilçelerimizdeki aktif kent konseylerini bir araya gelmeye ve ortak çözümler için çalışmaya davet ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Meral gürer
Meral gürer - 4 ay Önce

Doğayı bu kadar hoyratça katledersek sonuçları Çok ağır olur.Güzelim Denizlerimizi zehir saçan canavarlara dönüştürdük.sanayileşme adına yanlış yapılanmalar,rant için adeta parsellendi,yüzlerce özel liman,kontrolsüz,denetimsiz her yapılana göz yumularak demir yığınına döndürdük güzelim körfezimizi,ekolojik dengeleri bozduk,gelecek nesilleri düşünmedik bencilce davrandık.sonuç ortada.

Okan BONERİ
Okan BONERİ - 4 ay Önce

Evet körfezi iz elden gidiyor,bir daha geri dön enek üzere.. Ama önümüzde tarihi bir fırsat var.. Kanalı buraya taşıma projesi nedersin iz....,!

SIRADAKİ HABER