Kılıçaslan: "Türkiye'de otizm görülme sıklığı 54 doğumda 1'e yükselmiştir"

İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı İlkin Kılıçaslan'ın 02 Nisan "Dünya Otizm Farkındalık Günü" sebebiyle bir açıklama yayınladı.

Kılıçaslan: "Türkiye'de otizm görülme sıklığı 54 doğumda 1'e yükselmiştir"

İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı İlkin Kılıçaslan'ın açıklaması şöyle:

"Birleşmiş Milletler, 2008 yılında aldığı kararla, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Nisan ayının tamamını da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan etmiştir. En son 2019 yılı verilerine göre Türkiye'de otizm görülme sıklığı 54 doğumda 1'e yükselmiştir. Zaman hızla geçerken bizden sonra çocuklarımıza ne olacağı sorusu sürekli içimizi kemiriyor. Otizmli evlatlarımızın eğitimden günlük yaşama, spordan sosyal faaliyetlere, sağlık hizmetlerinden sosyal güvenceye kadar birçok konuda yasal düzenlemelere, desteğe ve imkâna ihtiyacı var. Bizler çocuklarımızın insan haklarına uygun, ayrımcılığa maruz kalmadığı bir hayat sürmesini istiyoruz.

TOPLUMA KAZANDIRMAK, ÜRETİME KATILABİLMESİNİ SAĞLAMAK

Ayrıca bilinmelidir ki otizmli bireyler için bugün sarf edilecek her bir çaba, yapılacak her bir düzenleme yetişkinlik çağına ulaşmış birçok otizmli gencin topluma kazandırılması, üretime katılabilmesi ile yaşam süreleri boyunca topluma faydalı bir birey olmalarını, devletimiz üzerindeki maddi ve manevi yükünün alabildiğince azalmasını sağlamak olacaktır.

Otizmli birey sahibi aileler olarak bu kriterler göz önüne alınıp yaşam standartlarının iyileştirilmesi konusunda Yönetenlerin Otizm Eylem Planını en kısa zamanda hayata geçirmelerini istiyoruz.

#El verin hayat bulsunlar, el verin hayata tutunsunlar#

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER