Kocaeli Valiliği ekmek zammı için yürütmeyi durdurma istedi

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Fırıncılar Odasının açıkladığı 25 kuruşluk ekmek zammına itiraz ederek mahkemeye taşıdı. Ancak, sürecin uzaması nedeniyle, Valilik önceki gün de, karar çıkana kadar yürütmenin durdurulmasını istedi.

Kocaeli Valiliği ekmek zammı için yürütmeyi durdurma istedi

Kocaeli Fırıncılar Odası tarafından talep edilen ve 4 Şubat’ta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin onayı ile ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam Kocaeli Valiliği tarafından 16 Şubat’ta Asliye Hukuk mahkemesinde dava açıldı. Açılan davada yürütmeyi durdurma talep etmeyen valilik, Ticaret Bakanlığının illere özgü yapmayı planladığı çalışma tamamlanmayınca daha fazla zaman kaybetmemek için yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurusunu yaptı. Mahkemenin önümüzdeki günlerde yürütme durdurma ile ilgili kararını vermesi bekleniyor.

25 KURUŞ ZAM YAPTI

Kocaeli'nde daha önce 1 lira 75 kuruşa satılan 230 gram ekmek, alınan zam kararı ile 2 liradan satılmaya başlandı. Yapılan zam sonrasında Kocaeli Valiliği Ticaret Odası ve Esnaf Odaları Birliği temsilcileri ile birlikte yeni bir toplantı yaptı. Ancak gerçekleştirilen toplantıda valiliğin karşı oyuna rağmen 2'ye karşı 1 oy ile ekmek zammı onaylandı. Bunun üzerine Valilik dava açtı. Yürütmeyi durdurma istemeyen Kocaeli Valiliği Ticaret Bakanlığının Türkiye genelinde yapacağı zam oranları çalışmasını beklediği ancak, çalışmanın gecikmesi üzerine yürütmeyi durdurma talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER