"Manda yoğurdu, keten bezi, hindisi ve Kandıra taşı ilçemizin simgeleridir!"

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Başkan Turan’ın son durağı Çerçilli mahallesi olurken, mahalle de bulunan Kandıra Taşı Ocaklarını da ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

"Manda yoğurdu, keten bezi, hindisi ve Kandıra taşı ilçemizin simgeleridir!"

Gerçekleştirdiği ziyaretlerle ilçenin değerlerine sahip çıkmaya devam eden Başkan Turan; “Kandıra taşı, gerek kolay işlenebilir olması, gerek sağlamlığı, gerekse dekoratif özellikleri nedeniyle, inşaat sektörünün en çok tercih ettiği malzemelerden biridir. Meşhur Kandıra Taşı’nın en çok çıkarılarak işlendiği yerler arasında ilçemizin Çerçilli mahallesi gelmektedir. Kandıra’nın Manda Yoğurdu, Kandıra’nın Keten Bezi, Kandıra’nın Hindisi ve Kandıra Taşı, bizim ilçemizin en önemli simgelerindendir. Ne yazık ki bu çok değerli ve önemli ürünlerimizden olan Taşımızın imalatı ve değeri günden güne kayboluyor. Bizler de belediyemiz olarak Kandıra Taşına gereken önemi vereceğiz.” dedi.

Başkan Turan’a Meclis üyesi Hamza Biçer ederken, Çerçilli mahalle sakinleri ise Kandıra Taşının geçmişinin çok eskilere dayandığını Osmanlı Devleti zamanındaki saraylarda bile Kandıra taşı kullanıldığını vurguladılar.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER