Muhalefet İzmit’ten şov yaptı, İzmit Türkiye’ye ‘gülümse’di!

Dün akşam Türkiye’nin muhalefeti Kocaeli’ye kilitlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in evsahipliğinde Kocaeli’de açılış ve hizmet araçlarının alım töreninde biraraya geldi.

GÜNDEM 14.08.2020, 08:06 14.08.2020, 14:48
Muhalefet İzmit’ten şov yaptı, İzmit Türkiye’ye ‘gülümse’di!

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde Millet İttifakı’nın adayı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in göreve geldiğinden bu yana hayata geçirdiği projelerin açılışları ve 27 milyon liraya satın aldığı temizlik araçlarının tanıtım töreni gerçekleştirildi.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in son bir yılda gerçekleştirdiği projelerin açılışlarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı.

Akşener ve Kılıçdaroğlu, törende yaptıkları konuşmalarda; yaratılan polemiklere rağmen ittifakın ne kadar güçlü olduğunu vurgulayıcı sıcak samimi göndermeler dolu değerlendirmelerde bulundular.

ÇOK YOĞUN KATILIM

İnterteks Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen törene, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet evsahipliğinde; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Kocaeli Milletvekili TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Candemir Gültekin, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, CHP Kocaeli Milletvekili PM Üyesi Tahsin Tarhan, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İYİ Parti GİK Üyesi Cumali Durmuş, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay, Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, DEVA Partisi Kocaeli İl Başkanı Adem Koç, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz ile çok sayıda siyasi parti ve STK temsilcileri ve davetli katıldı.

AÇIŞ KONUŞMASINDA FATMA KAPLAN HÜRRİYET

Programın açılış konuşmasında açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Genel başkanlarımızı kentimizde ağırlıyor olmaktan onur duyuyoruz. Beni kırmayıp geldiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İlçe belediyesi olmamıza rağmen genel başkanlarımızın burada olması bize daha da güç veriyor. Sevgili İzmitliler hak ettiğiniz bütün güzelliklerini size vermeye çalışıyoruz. Halkımızın istekleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Göreve geldiğimizde en büyük sorumluluğumuzun israf musluklarını kısmak olduğunun biliyorduk. Makam koltuğunun rahatını sürmeye gelmedik.

Projelerimizi aktif bir şekilde hayata geçirdik ve şimdiden ciddi sayıda insanımız oradan faydalanıyor. Diğer bir vaadimiz olan sosyal tesislerimiz ise yoktu. İzmit'te kaliteli ve uygun hizmet alabilecek hemen kolları sıvadık. İlk sosyal tesisimizi, özel şirkette olan bir yere sitemize aldık ve sıfırdan inşa ettik orayı. Gerek sosyal faaliyetlerimiz için gerek sanatsal faaliyetlerimiz için gerekse gıda hizmetlerimiz için bir sosyal tesise dönüştürdük. Diğer bir vademiz kooperatifçiliği yaygınlaştıracağız dedik. Özellikle kadın emeğinin değerlendirilmesi ve ev bütçesine katkı sunabilmesi için tam destek sunacağız dedik ve verdiğimiz sözümüzü tuttuk" ifadelerini kullandı.

MERAL AKŞENER: MEHMET ALİ PAŞA’DA İLK SÖZÜME BAŞLADIĞIM AN

Açılış töreninde değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmit'te doğduğunu belirterek, "İzmit’te doğdum, İzmit'in bir köyünde doğdum.Rumeli göçmeni bir ailenin kızıyım ve İzmit’te tarih okudum. Doktora tezim, ‘İzmit Şeriye Sicilleri’dir. Siyasi hayatıma da 1994 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adaylığı ile başladım. O adaylık beni bugün karşınıza getirdi İYİ Parti'nin Genel Başkanı olarak sizlere hitap ediyorum" dedi.Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:"Hayat çok ilginç, hem uzun, hem acılı hem sevinçli… Mehmet Ali Paşa’da bir kahvehanede ilk sözüme başladığım anı hatırladım. Sizleri görünce, Sayın Genel Başkanım demiştim ki, “Suyu leziz havası nefis, insanı munis İzmit” Evliya Çelebi öyle yazmıştı."

"İzmit en fazla göç alan şehirdir ve İzmitli olunur denilir. Onun için size ‘İzmit'te mi doğdunuz?’ diye sorulmaz. ‘Ne kadar süredir İzmit'tesiniz?’ diye sorulur. İzmit genellikle insanların doğduğundan ziyade doyduğu yerdir ve İzmit'e Türkiye'nin her yerinden her şehrinden her köyünden ilçesinden göç gelir. İzmit'te doğmuş olanlar onları kucaklarlar ekmeklerini paylaşırlar ve bilirler ki daha sonra onlar İzmitli olacaktır. Ve yeni gelenlere kucak açacaktır. 1999 depreminde bunu bilmemize rağmen hepimizi şaşırtan bir şey olmuştu o da depremde vefat eden kardeşlerimizin cenazelerinin Türkiye'nin her bir köyüne her bir şehrine her bir ilçesine gitmiş olmasıydı. Yani ne demek istiyorum İzmit Türkiye'nin bir özetidir"

LEYLA ATAKAN OLMAK

"Şimdi benim gibi yıllar evvel doğmuş İzmitli kızların bir hayali vardı: Okuyan-yazan okuma fırsatı bulan İzmitli kız çocuklarının bir hayali vardı. Leyla Atakan olmak… Ben babası Türkeşçi olmuş, abisi 80 İhtilali’ne kadar Kocaeli MHP İl Başkanı olan, babasının ailesi İnönücü, annesinin ailesi Demokrat Partili olan bir ailenin kızıyım. Ama İzmit'te doğan her veya İzmitli olan her kız çocuğu için Cumhuriyet Halk Partisi'nden seçilmiş sayılmayan ve biz siyaseti aklımızdan geçirirsek geçirdiğimiz zaman okumak fırsatı bulduğumuz zaman tek bir hayalimiz vardı o da Leyla Atakan olmak.İzmit, ilk kadın belediye başkanlarından Türkiye'de birini seçmiş Demokrat Partisi’nin hele CHP ile Demokrat Partisi’nin kavga ettiği dönemlerden bahsediyorum. İki tarafında oy verdiği ve seçildikten sonra herkesin Leyla ablası olmuş bir Belediye başkanından siyasi bahsediyorum."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında Millet İttifakı’na vurgu yaparak şu sözleri kullandı:"Çok güzel bir atmosferde hep birlikteyiz. Sayın Kaplan’ın yaptıklarını hep birlikte dinledik. Belediye Başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim: ‘Belediye Başkanı olduğunuz andan itibaren unutmayacaksınız bir şey var. Siz Millet İttifakı'nın belediye başkanısınız’. Sayın Genel Başkan Meral Akşener, Fatma Kaplan Hürriyet'in seçilmesinde, ‘küçük bir payımız da varsa’ diye bir düşüncesini ifade etti ama küçük bir pay değil kocaman büyük bir payınız var sayın Genel Başkanım.

"BİZ MİLLETİ, ÜLKEMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Çünkü biz milleti düşünüyoruz, ülkemize düşünüyoruz, vatanımızı düşünüyoruz, bayrağımızı düşünüyoruz. Farklı düşünsek bile bu topraklarda bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Eğer bunu yapabilirsek siyasetçi olarak görevimizi yerine getirmiş oluruz. Kavgadan bir şey çıkmadı; kavgadan hiç kimse kârlı çıkmaz. 'Bu memleketin barışa ihtiyacı var' biz böyle düşünüyoruz

Belediye başkanlarına verdiği tavsiyeleri anlatan Kılıçdaroğlu, "Seçildiğiniz andan itibaren göğsünüzdeki CHP rozetini çıkaracaksınız. Oraya Türk bayrağı rozeti takarsınız veya bulunduğunuz kentin, belediyenin arması varsa onu takarsınız. Hiçbir ayrım yapmayacaksınız. A partisi, B partisi, C partisi değil, herkesi kucaklayacaksınız. Ayrıca şunu söyledim, hizmete önce o kentin yoksul semtlerinden başlayacaksınız, oraları kucaklayacaksınız. O insanlar ihmal edildi, o insanları yanınıza alacaksınız. Beraber yürüyeceksiniz, o insanlara hizmet götüreceksiniz diye düşüncelerimi ifade ettim." dedi.

"MİLLET İTTİFAKI'NIN HİÇBİR FERDİNDE MAKAM VE SALTANAT MERAKI YOKTUR"

Bu memleket 83 milyonun ortak paydasıdır. Birlikte yaşıyoruz burada. Gerginlik yarattılar, kavga yarattılar, linç girişiminde bile bulundular. Ama ben bu millete bir söz verdim ve sözümün arkasında duracağım. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Millet İttifakı'nın hiçbir ferdin de makamı ve yerine olursa olsun makam ve saltanat merakı yoktur. Dolayısıyla gücü milletten alıyoruz biz.

"GAZİ MECLİS'İN İTİBARININ İADESİNE İHTİYACI VAR"

Gazi Meclis'in itibarının iadesine ihtiyacı var. gerginlik, kavga yarattılar, linç girişiminde dahi bulundular. Ama söz verdim, bu ülkeye demokrasi getirene kadar mücadeleye devam edeceğim. Hiç kimseyi ayırmadığımız sürece Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olacağından hiçbir şüphemiz yok. Her türlü engellemeler yapıldı. Ama hiçbir belediye başkanı şikayet etmeyecek. Fatma Hürriyet Kaplan bu manada önemli işler yapıyor.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve beraberindeki protokol üyeleri, dualar eşliğinde kurdele keserek tamamlanan projelerin açışını gerçekleştirdi.

DUALARLA AÇILDI

Konuşmaların ardından canlı yayında Ambarcı Mahallesi Tepebaşı Merkez Camii’nin temel atma töreni dualarla gerçekleştirildi. Program sonunda İzmit Belediyesi Kadın Basketbol Takımına plaket verildi. Ayrıca Hürriyet, iki genel başkana isimlerinin yazılı olduğu Kocaelispor forması hediye etti.

İŞTE AÇILIŞI YAPILAN PROJELER

1.Kendi bünyesinin dışında dijital ortamında 25 binin üzerine kitap bulunduran İzmit Belediyesi Kütüphanesi.

2.İhtiyaç sahiplerine yönelik hizmet verecek olan, ihtiyaç sahiplerinin giysi ihtiyacını karşılayacak, yardımsever vatandaşlarımızla buluşturan Dost Eller Mağazası.

3.Halka hizmet edecek olan sosyal tesisimiz Gülümse Kafe.

4.Digital ortamda kurulan ‘Kardeş Eller’ sistemi üzerinden bize başvuran ihtiyaç sahiplerinin gıda taleplerini karşılayacağımız Gıda Bankası.

5.Sadece gençlerin değil ailelerinin de gönül rahatlığıyla kullanabileceği, Karadeniz sahilinin incisi, ormanıyla, deniziyle doğayla iç içe Sarı Su Gençlik Kampı.

6.Eski eşi tarafından küçük kızının önünde katledilen ve kadın cinayetlerinde bir simge haline dönüşen Emine Bulut’un isminin yaşatıldığı, çocuklarımızın anneleriyle yaşamayı sonuna kadar hak ettiği Emine Bulut Parkı.

7.Gündoğdu Mahallesi’nde evlatlarımızın güvenle ve huzurla dolaşabileceği Şehit Ömer Can Açıkgöz Parkı.

8.İzmit’in güzelliğine güzellik katacak, kentin dışarıya bağımlı olduğu çiçek ve süs bitkileri ihtiyacına yetecek İzmit Belediyesi Yaşam Bahçesi / Çiçek Serası.

9.Daha önce prefabrike bir mescitte ibadet etmek zorunda kalan Ambarcı Köyüne; Ambarcı Cami temel atma töreni

Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 7 13
4. Karagümrük 7 11
5. Kasımpaşa 7 11
6. Çaykur Rizespor 6 8
7. Gaziantep FK 7 8
8. Antalyaspor 6 8
9. Malatyaspor 6 8
10. Göztepe 6 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Sivasspor 5 7
14. Erzurumspor 6 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Gençlerbirliği 6 5
19. Trabzonspor 7 5
20. Denizlispor 6 5
21. Ankaragücü 5 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Adanaspor 8 12
8. Giresunspor 7 11
9. Altay 6 10
10. Bursaspor 8 10
11. Balıkesirspor 8 10
12. Akhisar Bld.Spor 7 9
13. Ümraniye 8 8
14. Menemen Belediyespor 7 6
15. Bandırmaspor 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 8 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Liverpool 7 16
2. Everton 6 13
3. Wolverhampton 7 13
4. Chelsea 7 12
5. Aston Villa 5 12
6. Leicester City 6 12
7. Tottenham 6 11
8. Man City 6 11
9. Leeds United 6 10
10. Southampton 6 10
11. Crystal Palace 7 10
12. Arsenal 6 9
13. West Ham 7 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Sheffield United 7 1
19. Fulham 6 1
20. Burnley 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 16
2. Real Sociedad 7 14
3. Atletico Madrid 6 14
4. Cádiz 8 14
5. Granada 6 13
6. Villarreal 7 12
7. Elche 5 10
8. Getafe 6 10
9. Osasuna 7 10
10. Athletic Bilbao 7 9
11. Real Betis 7 9
12. Barcelona 6 8
13. Deportivo Alaves 8 8
14. Eibar 8 8
15. Sevilla 6 7
16. Valencia 7 7
17. Celta de Vigo 7 6
18. Huesca 8 5
19. Levante 6 4
20. Real Valladolid 7 3
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı