"Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri!"

Şanlı Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde silah arkadaşları ile birlikte 9 Eylül günü İzmir'i düşman işgalinden kurtardı. Sakarya Meydan Muharebesi ile başlayan Türk ordusunun şanlı zaferleri Yunan askerlerinin denize dökülmesi ile son buldu. İşte İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş tarihçesi...

"Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri!"

1. Dünya Savaşı sonrası Yunan ordusu, İzmir'i işgal etti. Hasan Tahsin 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'e çıkartma yapan, Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu'ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlattı.

İzmir'in işgalinden sadece 4 gün sonra, 19 Mayıs 1919 günü Samsun'da vatan ve millet aşkıyla dolu bir milletin düşmana karşı kurtuluş mücadelesi başladı. O mücadelenin başında Mustafa Kemal Atatürk vardı…

26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz başladı. Düşman orduları Türk askerlerini karşılarında görünce kaçtı. 1 Eylül 1922 tarihe altın harflerle kazındı. Mustafa Kemal, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri” dedi.

Önce 8 Eylül sabahı Manisa kurtuldu, sıra İzmir'e geldi. 9 Eylül sabahı da ilk birlikler İzmir'e girdi. Türk askeri halkın sevinç gösterileri ile karşılaştı. Hükümet Konağı'na ve Kadifekale'ye Türk Bayrağı çekildi. Mustafa Kemal 9 Eylül 1922 günü karargahı ile Belkahve'ye gitti. Bir incir ağacının altında Kadifekale'de şanlı bayrağımızın dalgalandığı İzmir'i seyretti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER