Sadece ihalelerden değil Pandora'dan da Cengiz Holding çıktı

Pandora Belgeleri‘ne göre, AKP’den aldığı tartışmalı ihalelerle bilinen Mehmet Cengiz edindiği serveti vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor.

Sadece ihalelerden değil Pandora'dan da Cengiz Holding çıktı

Türkiye kamuoyunda anahtar teslim ihaleler, silinen vergi borçları ve teşviklerle bilinen; 17-25 Aralık tapelerinde vatandaşa ettiği küfürle hatırlanan Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz, AKP döneminde kamudan aldığı ihalelerle servetini katladı.

Forbes Türkiye’nin 2020 yılında yayınladığı “en zenginler” listesine göre Cengiz Holding’in hak sahiplerinin toplamda en az 2,2 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Türkiye’de iktidarın sağladığı olanakları sonuna kadar kullanan Mehmet Cengiz'in adı Pandora'dan da çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eski Başbakan Binali Yıldırım, iş insanı Mehmet Cengiz’le birlikte Panama Papers yayınlandığı dönemde vergiden kaçınmak için kurduğu offshore şirketlerle gündeme gelen Mehmet Cengiz, Pandora Papers sızıntılarında da öne çıkan isimlerden biri oldu.

DW Türkçe’den Pelin Ünker ve Serdar Vardar’ın haberine göre, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından paylaşılan belgelere göre Mehmet Cengiz, Britanya Virjin Adaları (BVI) merkezli MEFA Cengiz Limited şirketinin de sahibi. Cengiz, vergiden kaçınmak ve bunu yaparken ismini gizli tutmak için şirketin kuruluşunda vekil hissedar ve direktörler kullanıyor.

6 Nisan 2011’de kurulan MEFA Cengiz Limited’in hissedarlarından bir diğeri ise aynı zamanda Cengiz Holding İcra Kurulu Üyesi olan Uğur Cengiz. 2015 yılına gelindiğinde Uğur Cengiz, MEFA Cengiz’in direktörlüğünü de üstleniyor. Aynı tarihte şirket hissedarlığı da vekil hissedarlardan alınıp bizzat Uğur ve Mehmet Cengiz’e geçiyor.

50 bin dolar sermayeyle kurulan şirketin kayıtlı olduğu servis sağlayıcı ise Trident Trust. Trident Trust gibi firmalar, müşterilerinin kimliğini ve varlıklarını gizlemek için iç içe geçmiş paravan şirketler ve vekil direktörler kullanıyorlar.

Adına Standard Chartered Bank’ta hesap açılan offshore şirketin yönetimi Standard Chartered Trust (Guernsey) Limited tarafından yapılıyor. Elde edilen belgelerde Cengiz Ailesi’nin yoğun programlarından dolayı MEFA Cengiz Limited ve varlıklarının yönetimi için profesyonel bir hizmet almak istediği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER