“Sürgün edeceğinize emekli edin”

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde yaklaşık 200 işçiyi emekliliğe zorlamak amacıyla sürgün edildiğini iddia etti, “Sürgün uygulamasına rotasyon adı verilemez. Sürgün edeceğinize emekli edin” dedi

“Sürgün edeceğinize emekli edin”

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde yaklaşık 200 işçiyi emekliliğe zorlamak amacıyla sürgün edildiğini iddia etti, “Sürgün uygulamasına rotasyon adı verilemez. Sürgün edeceğinize emekli edin” dedi

04 Nisan 2018 Çarşamba 16:45
“Sürgün edeceğinize emekli edin”

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş şube binasında basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına sendika üyelerinin yanı sıra bazı siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Karakuş, “Son aylarda üyemiz olsun olmasın tüm emekçilerden Kocaeli yerel yönetimleri hakkında sendikamıza çok yoğun şikayetler gelmeye başladı. Emekçiler, amirleri tarafından toplantılara çağrıldıklarını, bu toplantılarda emekli olmak isteyenlerden imza ile dilekçe alındığını, emekli olmayı reddeden personellere ‘rotasyon’ uygulanacağının kendilerine söylendiğini beyan ettiler.

                                  

DARICA’DAN KANDIRA’YA

Rotasyon birim içi görev değişikliğidir. Ancak söz konusu işyeri belediye ise bu rotasyon; örneğin Darıca’da oturuyorsunuz, bir sabah Kandıra’ya atamanız yapılabilir. Bu yüzden sürgün uygulamasına “rotasyon” adı verilemez. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde daha yoğun yaşanan bu uygulama ile 200’ü aşkın emekçinin işyeri değiştirilmiş, bunların önemli bir bölümü ikamet ettikleri yerin oldukça uzak ilçelerine gönderilmiştir. Bu durum gün içinde birkaç araç ve saatlerce süren yolculuk anlamına gelmektedir” dedi.

SİYASETEN YER AÇMAK İÇİN…

Tüm Bel-Sen olarak konuya dair tespitlerini sıralayan Karakuş, “Bu emekçilerin her birinin kuruma en az 25 yıl hizmeti vardır, saygı ve minnet görmeleri gereken bir dönemde uğradıkları bu muamele, kabul edilemez. Bütün itirazlarımıza rağmen emeklilik yaşını kademeli olarak 68’e çekecek olan siyasi iktidardır. Buna rağmen yaşı 50-55 civarında olan bu emekçilere kapıyı göstermek belediye yönetimleri açısından, ancak siyasi kadrolara yer açmak için kadro boşaltmak ile izah edilebilir. Yüzlerce memurun yerini değiştirmek her şeyden önce, bu emekçilerin sosyal hayatını paramparça etmekte, verimlilikleri düşmekte ve daha başarısız yerel yönetim hizmeti alan Kocaeli halkı da bundan etkilenmektedir.

PEKİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER!

Diğer yandan günü geldiğinde aynı muameleyi göreceğini anlayan binlerce belediye emekçisinin kuruma olan inancı sarsılmakta ve iş barışı derinden zedelenmektedir. Memurların emekli olduklarında maaşları yarı yarıya düşmektedir. Kredisi, eğitim gören çocukları olan memurlar için emekli olmak, açlığa yoksulluğa sürüklenmek ile eş anlamlıdır. Emekliliği dolan üst düzey yöneticileri bu uygulamadan “azade” tutmak da bir başka çifte standarttır” ifadelerini kullandı.

SÜRGÜN DEĞİL EMEKLİ EDİN

Sendika başkanı Erdal Karakuş , “Biz Tüm Bel-Sen olarak emekçilerin performansının, yaşı ile uzaktan yakından alakası olmadığını, bu yaklaşımın her şeyden önce bilimsel olmadığını ifade ediyoruz. Felç geçirmiş, gözleri görmeyen bir anneye, kanser tedavisi gören bir babaya bakmakla yükümlü kadın emekçiyi İzmit’ten Çayırova’ya, trafik kazası geçirip, 3 ameliyat geçiren raporlu bir kadın emekçiyi Gebze’den İzmit’e yollamanın yorumunu kamuoyuna bırakıyoruz. Tüm Bel-Sen olarak tüm yerel yöneticilere bu tip uygulamalara son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Emekli olmaya teşvik edin, sürgün değil. Teşviki de emekli maaşlarının düzeyi ve memur emekli ikramiyesinin düzeyini arttırarak yapın.

SARI SENDİKANIN SÖYLEMİ!

Bu şekilde zaten zamanı geldiğini memurlar gönül rahatlığı ile emekliliği tercih edeceklerdir. Görüşme ve diyaloğu esas alan Tüm Bel-Sen olarak, bu uygulamanın devamı halinde idari davaları, sürekli olarak açmak durumunda olacağımızı beyan ediyoruz. Belediyelerde sürgüne gönderilmiş yüzlerce üyesi olan Memur-Sen’e bağlı bir sarı sendikanın da, mağdur emekçilere “işiniz var, daha ne istiyorsunuz?” şeklinde riyakâr yaklaşımlarının takdirini de hala o sendikada bulunan emekçilere bırakıyoruz. Gerçek mücadele ancak gerçek sendikalarda olur” ifadeleriyle sonlandırdı.

                                                                                                                            

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.