Tahsin Tarhan: "Kartepe'ye Lastik Yakma Tesisi istemiyoruz"

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla Sanayi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edilerek Meclis Genel Kuruluna sevk edildi. Maden doğalgaz ve elektrikle ilgili pek çok maddeyi içerisinde barından Teklifin tartışmalı hükümlerinden biri araç lastiği yakılmasının biyokütle tanımı içerisine alınması. Teklif bu haliyle yasallaşırsa araç lastiği yakmak yenilebilir enerji içerisinde tanımlanacak.

Tahsin Tarhan: "Kartepe'ye Lastik Yakma Tesisi istemiyoruz"

Konu hakkında açıklamada bulunan CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhana göre Komisyon çalışmaları sırasında lastik yakmanın ciddi bir çevre maliyetine yol açtığını dile getirdik. Ayrıca lastik yenilebilir enerji kaynağı değil. Lastiği akılla ve bilimle izah edilemez bir şekilde biyokütle olarak tanımlayıp teşvik kapsamına almaya çalışıyor siyasi iktidar.

TURIZM KENTI KOCAELI KARTEPEDE ÇEVRE KIRLILIĞI

Komisyon çalışmaları devam ederken Kocaeli Düzce ve Erzincanda yeni lastik yakma tesislerinin faaliyete geçeceği haberi kesinleşti. Arslanbey OSB içinde Kartepe Endüstriyel Geri Dönüşüm Sanayi ve Ticaret A.Şde Kartepe Biyokütle-Piroliz Sıvısı ve Gazı Enerji Santralinde yapılacak lastik yakma faaliyeti doğal hayat ve insan hayat için bir dizi tehlikeyi içinde barındırdığına dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti Kaygılıyız ortada insan sağlığı ve doğa için çok ciddi bir tehlike söz konusu. Lastik yakılması sonucu havaya tonlarca zehirli bileşik yayılıyor. Ağır bir metal kokusu hava ve su kirliliği lastik yakmanın olası sonuçları arasında. Şüphesiz ki enerjiye ihtiyacımız var. Ama enerji ihtiyacının bedeli yükselen akciğer kanseri vakaları ve tahrip olmuş bir doğa olmamalı

Lastik yakmanın yarattığı sağlık sorunlarına değinen Tarhan sözlerini şu şekilde bitirdi:

AKPnin bu yanlıştan döneceğini umuyoruz. Komisyon aşamasında olduğu üzere Genel Kurulda da gerekli mücadeleyi vereceğiz. Kocaeliye üstelik de kentin turizme en açık bölgesi olan Kartepeye lastik yakma tesisi kurulmasını istemiyoruz. Ayrıca lastik yakmayı sürdürülebilir enerji kapsamında değerlendiren Kanun Teklifi hükmü geri çekilmeli. İnsana ve doğaya zarar vererek enerji üretme seçenek olmaktan çıkmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER