Tahsin Tarhan, Saraylı Evleri'nin akıbetini Mehmet Nuri Ersoy’a sordu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin tarihi Saraylı Evleri'nin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Tahsin Tarhan, Saraylı Evleri'nin akıbetini Mehmet Nuri Ersoy’a sordu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin tarihi Saraylı Evlerinin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Kocaeli’de kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız

Tarhan, “Kocaeli bir sanayi şehri olarak biliniyor. Oysa Kocaeli ülkemizin tarihi açısından da önemli kültürel mirasları barındıran bir şehir. Bu önemli tarihi değerlerimizden biri de Saraylı’da bulunan Tarihi Saraylı Evleri’dir. Kocaeli’de kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu evlerin gelecek kuşaklar tarafından da bilinmesi, görülmesi ve gezilmesi imkanını sağlamamız gerekir. Çünkü kentlilik bilinci sadece bugün kente sahip çıkmakla değil, kenti tüm tarihi ile bilmek, yaşamak ve görmekle oluşabilir” dedi.

Restorasyon yapılacak mı, yapılacaksa ne zaman

Tarihi Saraylı Evlerinin restorasyonlarının yapılmasının sadece Kocaeli için değil, tüm ülke için tarihe sahip çıkmak adına öneminin altını çizen Tarhan, Saraylı Mahallesi'ni ziyaretinin ardından Bakan Ersoy’a Tarihi Saraylı Evleri’nin restore edilmesine yönelik Bakanlığın bir planı olup olmadığı, böyle bir plan varsa çalışmaların ne zaman başlayacağını sordu. Tarhan ayrıca tarihi ev olarak tescillenen ev sayısının da yine Bakan Ersoy tarafından yanıtlanmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER