Uçakta 'sağlık vizesi' girişimlerine başlanıyor: Belge mi verilecek?

Hürriyet gazetesi havacılık yazarı Uğur Cebeci, "Havayolu yolculuğunun daha güvenli olması için ‘sağlık vizesi’ girişimlerine başlandı." bilgisini aktardı.

Uçakta 'sağlık vizesi' girişimlerine başlanıyor: Belge mi verilecek?

Hürriyet gazetesi havacılık yazarı Uğur Cebeci,  sağlık vizesi ile "Planlanan elektronik uygulamaya ülkelerin hastanelerinin ve sağlık birimlerinin katılması ile dev bir data oluşturulması hedefleniyor." ifadelerini kullandı.

Cebeci'nin köşesinde aktardıklarına göre Amerika, İngiltere gibi ülkeler olmak üzere birçok devlet havayolu yolculuğun daha güvenli olması için sağlık vizesi oluşturma girişiminde bulunuyor.

"Pasaport ya da barkodlu belge hedeflenmiyor"

"Sistemin bir pasaport ya da barkodlu belge olması hedeflenmiyor. Bir elektronik uygulama oluşturma çalışmaları yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de prensipte bir ‘sağlık vizesi sistemi’ oluşturulmasından yana olduğu ancak nasıl bir yapılanmaya gidileceği konusu henüz yarışma aşamasında." 

"Zaman kaybedilmeyecek"

"Ama kesin olan bazı çizgiler ortaya çıkıyor. Oluşturulacak uygulamada, sürekli güncelleme yapılması ve neredeyse her uçuş öncesi güncellemelerle yolcuların havalimanlarında zaman kaybetmemesi sağlanacak. Ayrıca gidilen ülkelerde karantina gibi sorunlar da olmayacak. Karantina gerektiren durumlarda yolcu hiçbir biçimde uçağa alınmayacak."

Yazının Devamı İçin Tıklayın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER