UlaşımPark’ta anlaşma sağlanamadı, görüşmeler devam edecek!

UlaşımPark işçileri için gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Demiryol İş Sendikası ve Yerel-Sen’in anlaşamaması nedeniyle görüşmeler 15 gün daha devam edecek

UlaşımPark’ta anlaşma sağlanamadı, görüşmeler devam edecek!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden UlaşımPark ile Demiryol İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. 905 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde dördüncü oturum geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmişti. Son toplantıda Yerel-Sen tarafından bir zam önerilmiş, teklifte ilk yıl için enflasyon artı 1 puan, ikinci yıl için de enflasyon artı 1 puanlık zam oranı teklif edilmişti. Ancak sendika bu zam talebini beğenmemişti. Diğer yandan sendika UlaşımPark’ta 45 saat olan çalışma süresini Belde AŞ’deki işçilerinki gibi 40 saate düşürmek isteniyor. Konuyla ilgili olarak Demiryol İş Sendikası bugün Metal İş Sendikası’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sözü alan Demiryol İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman şu ifadeleri kullandı: “Demiryol-iş Sendikası ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait ULAŞIMPARK A.Ş. işyerinde 905 işçiyi kapsayan II.Dönem Toplu-iş sözleşme görüşmeleri 13 Ocak 2021 tarihinde yapılan ilk toplantı ile başlamış yapılan 4 oturum sonucunda mevcut sözleşmenin 66 maddesinden 33 maddesi üzerinde anlaşmazlık zaptı tutulmuştur.

“GÖRÜŞMELER 15 GÜN DAHA DEVAM EDECEK”

Yasal sürenin dolması ile birlikte sendikamızın 6356 sayılı yasasının 49.maddesine göre tek taraflı uyuşmazlık zaptı tutularak resmi makama iletmiştir. Toplu-İş sözleşme görüşmeleri yasanın 50.maddesi gereği arabulucu tesbit edilerek görüşmeler 15 gün daha devam edecektir.
“ÇALIŞANLARIN ALIM GÜÇLERİNİ İLERİYE TAŞIMAK”

Demiryol-iş sendikası olarak yasalardan gelen yetkilerimiz çerçevesinde çalışanların ve üyelerimizin haklarını korumak, geliştirmek asli görevimiz olduğu bilincindeyiz. Sendikamız bu güne kadar yaptığı sorumlu sendikacılık mücadelesi ülkemizin birliğine katkı sağlamak, işyerimizde hizmetin kalitesini yükseltmek ve çalışanların acımasız enflasyon karşısında alım güçlerini daha ileriye taşımak, sosyal ve idari maddelerde gelişimini sağlamaktır.
“ULAŞIM HİZMETİNİ KİMSE KÜÇÜMSEMEMELİ”

Ulaşımpark çalışanlarımızın yaptıkları işin ne kadar önemli ve nitelikli bir iş olduğu ortadadır. Bir yıldan beri pandemi döneminde bunun önemi daha iyi anlaşılmıştır. Canını hiçe sayarak her gün yüzlerce insan ile irtibatlı bir şekilde ulaşım hizmetini kimse küçümsememelidir. Sağlık çalışanlarımızdan sonra en tehlikeli ve sorumlu mesleğin taşımacılıkta görev yapan şoförlerimiz, temizlik, güvenlik, terminal ve bakım çalışanlarımızdır.
Kocaeli ulaşım çalışanları yaptıkları hizmetin karşılığım almaları en tabi haklarıdır.
“ÇALIŞANLARIN HAKLARI ÜZERİNDEN KAR ZARAR HESABI YAPILMAMALIDIR”

Ulaşımpark işçilerinin mevcut ücretlerine baktığımızda, yeterli olmadığını görüyoruz. Ulaşım hizmeti gelişmiş ülkelerde halkın devletten beklediği en önemli bir sosyal hizmettir. Pandemi döneminde ve diğer dönemlerde kamuda ulaşım uygulamalarına baktığımızda bir çok kesim ücretten muhaf tutulmuştur, buna rağmen Ulaşımpark A.Ş. zarar eden bir kurum değildir. Çalışanların hakları üzerinden kar-zarar hesabı yapılmamalıdır, ayrıca Ulaşım hizmetleri Belediye ve merkezi yönetimlerce desteklenmelidir.

“TEKLİFİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Görüşmelerimizde 33 madde üzerinde anlaşmazlık mevcuttur. Bunların birçoğu sözleşmenin omurgası diyeceğimiz parasal ve idari maddelerdir. Tarafımıza teklif edilen ücret 2021-2022 yılları için, Enflasyon+1 puandır. Sosyal maddelerde ise sadece enflasyon artışı teklifi verilmiştir. Sendika olarak bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Sadece 2020 yılı enflasyonundan doğan yüzde 3,6 alacağımız vardır. Bunun üzerine yevmiyelerde iyileşme daha sonra enflasyon ve refah artışı talebimizdir. İkramiye, yeni sosyal haklar, çalışma saatinin 40 saat'e düşürülmesi, kapsamında genişletilmesi vazgeçmeyeceğimiz taleplerimizdir. Ulaşımpark çalışanlarının yaptığı nitelikli iş, ülkemizde yaşanan enflasyon ve alım gücümüzün göz önüne alınarak, yetkililerin toplu-iş sözleşmesinin masada bitirilmesi yönünde katkılarını bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER