Geçtiğimiz şubat ayında öldürülen Güngör Arslan davası saatler sürdü. 9 saat süren mahkemede 4 kişi tahliye oldu.

Sahibi olduğu Ses Kocaeli Gazetesi’nde 19 Şubat Cumartesi günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Güngör Arslan davasında ilk duruşma 6 Eylül Salı günü Kocaeli 1. Ceza Mahkemesi’nin yargılamasıyla Kandıra Kapalı Cezaevi Yerleşkesinde bulundan mahkeme salonunda saat 09.40 itibarıyla görülmeye başlandı.

UZUN SAATLER SÜRDÜ

Davaya tutuklu sanıklar ile birlikte tutuksuz sanıklar ve çok sayıda avukat katılım sağladı. Öldürülen gazeteci Güngör Arslan’ın kızı Nazlıcan Arslan ile eşi Suna Arslan da hazır bulundu. Sabah 09.30 sıralarında başlayan duruşmaya 13.30 sıralarında yaklaşık yarım saatlik ara verildi. Sabahın erken saatlerinde başlayan duruşma akşam saatlerinde ancak bitti. Mahkemede bazı sanıklar poliste gözaltında iken psilojik şiddet uygulandığını söyledi. Uzun saatler sonrasında sanıkların tamamı tahliyesini talep etti.

CİNAYETİN NEDENİ GAZETECİLİK EYLEMİ DEĞİLDİR

Dosyaya bakan cumhuriyet savcısı mütaalasında tutuklu sanıklardan Can Yılmaz, Özgür Taşkıran ve Kadir Yıldırım dışındakilerin tutukluluk halinin devamını istedi. Mütaalanın ardından sanıkların avukatları savunmalarını yaptı. Tutuklu Burhan Polat'ı avukatı Burcu Öztürk, bu cinayetin nedeninin bir gazetecilik faaliyeti olmadığını söyleyerek o haberin altına yazılan yorumlar olduğunu söyledi. Hala o yorumun sitede durduğunu ve küfür yediğini belirten avukat Burcu Öztürk, "30 yaşındaki müvekkilimi korumak zorundayım. Benim müvekkilime azmettirici demek için direk öldür demesi gerekirdi ama böyle bir şey yok. Hiç bir sanık da böyle bir ifade vermemiştir. Burada kurgulanan olay KOTO Başkanından, belediye başkanına kadar uzanmak istenmesi... Bu da Ersin Kurt üzerinden yapılıyor ve köprü olan kişi de benim müvekkilimdir. Yoksa bu devirde kim kime para vermeden adam öldürür, var mı bunun mantığı" dedi.

4 KİŞİ TAHLİYE OLDU

9 saat süren mahkeme son kararını verebilmek için yaklaşık yarım saat duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme tutuklu sanıklardan Can Yılmaz, Özgür Taşkıran, Emrah Yıldırım ve Kadir Yıldırım'ın tahliyesine karar verirken diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Davanın bir sonraki tarihi ise 10 Ekim oldu.

"Gençler ahlaki ve ekonomik sebeplerle camileri boşaltıyorlar" "Gençler ahlaki ve ekonomik sebeplerle camileri boşaltıyorlar"