Her tarafından adeta haber fışkıran,

Her dakikasında gündem değişen,

Her konunun uzun köşe yazısını içinde barındırdığı,

Bir kentte gazetecilik mesleğini yapmaya çalışıyorum.

Bu nedenle yazdığım köşe yazılarında gündemde yer alan ve geniş kesimleri ilgilendiren konuları ele alarak irdelemeye özen gösteriyorum.

Sorunların yanı sıra siyasetin çok sıcak yaşandığı ilimizde kulis bilgileri, siyasi partilerin milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının yaptığı açıklamalar da haberleştirilerek ve  irdelenmesi gereken ana başlıklar olarak radarımın içinde yer alıyor.

İşte bu çerçevede bugün tek konu yerine üç farklı konu üzerinde değerlendirme yapacağım.

Şehit gazeteci Güngör Arslan davası…

19 Şubat 2022 tarihinde ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonrasında yaşamını yitiren Şehit Gazeteci Güngör Arslan’ın katledilmesiyle ilgili olarak ilk duruşma dün Kandıra Kapalı Cezaevi Yerleşkesi’ndeki duruşma salonunda yapıldı. 

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada hain saldırıyı gerçekleştiren Ramazan Özkan (21) yanı sıra 13 şüpheli hakim karşısına çıktı.

14 Şüpheliden 10’unun tutuklu bulunduğu davada sanıklar kendileri ve avukatları aracılığıyla saat 19.00’a kadar savunma yaptı.

Yaklaşık 10 saat süren davada mahkeme verdiği kararda,

Tutuklu bulunan 10 sanıktan 4’ünün tahliye edilip tutuksuz yargılanmasına,

6 sanığın ise tutukluluğunun devamına karar verdi.

Davaya 10 Ekim 2022 tarihinde devam edilecek.

Sanıkların toplamda 19 avukatla kendini savunması,

Sanıkların yanı sıra dava dosyasında yer almayan bazı isimlerin davaya dahil edilip edilmeyeceği yapılacak soruşturma sonrasında netlik kazanacak.

Özellikle sanıkların banka hesaplarındaki para trafiği incelendiğinde bir çok soru yanıtını bulacak gibi görünüyor.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın açıklaması

Seçilmiş bir belediye başkanı olan AKP’li Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın evi kimliği belirsiz bir şahıs tarafından basılıyor ve eşi tehdit ediliyor.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, internetten yayın yapan

TV 262’de katıldığı canlı yayın programında parti teşkilatı tarafından yalnız bırakıldığını açıklıyor.

Ve devam ediyor,

Kendi AKP teşkilatı için “Bunlar benim siyasi yol arkadaşım olamaz. Bir kişi beni aramadı. Siyasi nezaketin kalmadığını anlatıyorum size. Bugüne kadar sustum. Bu saatten sonra çok konuşacağım. Böyle bir olay başıma geldiğinde yanımda olmayacaklar da ne zaman yanımda olacaklar? Ben onların ne ağabeyliğine ne kardeşliğine ne samimiyetine ne dava arkadaşlığına inanırım. Ben il başkanıma, büyükşehir belediye başkanıma, milletvekillerimize sesleniyorum. Artık mızrak çuvala sığmıyor”

Bu açıklama üzerine AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş açıklama yaparak, durumu idare etmeye çalıştı.

AKP Karamürsel İlçe Başkanı ve teşkilatı başkan Yıldırım’a geçmiş olsun demeye gitmezken CHP Karamürsel İlçe Örgütü ziyarete gitti.

CHP Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki grup Başkanvekili Engin Taşdemir yapılan bu saldırıyı kınayarak destek verdi.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ile AKP Karamürsel İlçe ve il teşkilatı arasında yaşanacaklar bir çok gelişmeye gebe gibi gözüküyor.

İzmit Halkevi Binası’nın bakım ve onarımı yapılacak mı?

Cumhuriyet tarihinin İzmit’teki sembol binası olan Halkevi binasının güçlendirilmesi ve yenilenmesi için Kocaeli Valiliği’nin proje hazırlatmasının ardından ihale süreci ne yazık ki hala devam ediyor.

Üç kez gerçekleştirilen İzmit Halkevi Binası Restorasyon ve Güçlendirme işinin ihalesi, “Yeterli rekabet ortamının oluşmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.

Halkevi binasının restorasyonu için şimdi dördüncü ihale 4 Ekim 2022 tarihinde saat 14.30’da Kocaeli Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Bakalım bu kez ihalede rekabet ortamı oluşacak mı?

Yoksa Halkevi Binası kaderine terk edilip kendi kendine yıkılması mı beklenecek?

Değerli okurlar,

Üç konu üzerinden değerlendirme yaptım.

Üç konuyu takip etmeye devam edeceğim.

Çünkü,

Üç konuda son derece önemli diye düşünüyorum…