Mandıra filozofu, Milli Kuruluşlar'ın misafiri oldu

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği'nin her ay düzenli olarak İzmit Belediyesi'nin Leyla Atakan Kütüphanesi'nde gerçekleştirdiği okur yazar buluşmalarının bu ay ki konuğu mandıra filozofu olarak tanınan yazar yönetmen oyuncu tiyatrocu Müfit Can Saçıntı oldu

Mandıra filozofu, Milli Kuruluşlar'ın misafiri oldu
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Leyla Atakan Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda Sanatçı Müfit Can Saçıntı, sevenleri ile bir araya gelip hayata ve yaşama dair izlenimlerini aktardı.

Ev sahipliğini Yücel Alpay Demir'in yaptığı söyleşiye İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Milli kuruluşlar birliği yöneticileri, Taylan Katak, Süleyman Pekin, Gürkan Uysal, Eren Elmalı, Aysel Ersoy, Adem Yaman, Mustafa Çalım, Ramazan Sevinç, Feyzullah Divli, Çetin Gürol, Sema Aslan, Eyüp Altındağ, genç yazarlara verdiği destekle tanınan yayıncı Mustafa Anayurtlu, İzmit Belediyesi başkan danışmanı Cem Şakoğlu ve yazar olmak isteyen gençler ilgi gösterdi.

"Üzerimize düşen ilk önce sorunlarını kabul etmek ve öncelik sırasına göre sorunların adını koymaktır" diyen mandıra filozofu Müfit Can Saçıntı, özellikle eğitimdeki ve çalışma hayatındaki sorunlara değindi.

DERS SAATLERİ 15-20 DAKİKAYI GEÇMEMELİ

Ders saatlerindeki odaklanma süresinin bundan birkaç önceki neslin odaklanma ortalamasına göre belirlendiğini, belki 40 sene önce 40 dakikalık derslerin normal olduğunu ama bugün dikkati dağıtacak etkenler de göz önüne alındığı zaman bilgiye ulaşmanın da kolay olduğu düşünüldüğünde, ders saatlerin 15-20 dakikayı geçmemesi gerektiğine değinen Saçıntı, 8-10 saatlik çalışma sürelerinin okuldaki öğrenciler için de, bir ücret karşılığı fabrikalarda işletmelerde çalışan insanlar için de fazla olduğunu bunun üretime çok fazla katkısının olmadığını, çalışma saatlerinin kısaltılmasıyla insanlar daha mutlu olacağı için performansların da artacağını ifade ederek; eğitim sistemini ve çalışma saatini belirleyen insanların bu süreleri tekrar gözden geçirmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

NOT SİSTEMİ

Not sisteminin geçmişte bilgiyi ölçmek için kullanıldığını, ama bugün her şeyin not ve puan için yapılır olduğunu, sınavdan birkaç gün önce tempolu bir şekilde çalışarak doğru şıklara ve doğru cevaplara yönelik kazanmaya yönelik yöntemin yanlış olduğunu ve bu arada öğrenmenin ihmal edildiğini, bunun da ileriye yönelik ağır sonuçlarının olacağına değindi.

İNSANLAR OKUSUN

Ayrıca okumanın önemine değinen Müfit Can Saçıntı "insanlar okusun, yeter ki okusun ne okursa okursun özellikle yurt dışında yaşayan Türklerin yaşadığı başta Almanya olmak üzere pek çok ülkede Türkçe yayın bulmak çok zor. Bu da haliyle oradaki gurbetçilerin çocuklarının birkaç nesil sonra dillerini kaybetmelerine neden teşkil edebilir" dedi.

DİL BİR TOPLUM İÇİN BEKADA 1. SIRADADIR

Dilin bir toplum için beka meselesi sıralamasında 1. sırada olduğunu söyleyen mandıra filozofu, "16 devlet kurmuş olmamızın temelinde, dilimizi ve kültürümüzü kaybetmemiş olmamız var, Devletlerimizin isimleri değişmiştir bayrakları sembolleri yönetim şekilleri değişmiştir hatta tarihimizde iki kere ordularımız dağıtılmıştır, ama dilimiz değişmediği kültürümüzü ve milli benliğimizi koruduğumuz için Türk devleti geleneği sürdürüle gelmiştir" dedi.

"Geçmişte var olan pek çok imparatorluklar ve devletler mesela Hititler Etiler Sümerler bugün yok ise dillerini kaybettikleri içindir, Yunanlılar Çinliler İngilizler Almanlar hala tarih sahnesinde varlıkların devam ettiriyorsa dillerini ve kültürlerini korudukları içindir, onun için çocuklarımızın eğitiminde başta dil olmak üzere bize ait değerlere matematikten fizikten daha fazla önem vermeliyiz" çağrısında bulundu.

SORU-CEVAPLARDA ESPRİLER UÇUŞTU

Esprilerin çokça olduğu izleyicilerin düşünürken güldüğü söyleşi soru cevaplarla ve neredeyse söyleşi süresi kadar bir zamanda da fotoğraf çekimleri ile samimi bir ortamda son buldu.

TEŞEKKÜR

Program sonunda Müfit Can saçıntıya teşekkür eden Yücel Alpay Demir, Leyla Atakan kütüphanesindeki düzenli söyleşilere sürekli katılınılmasını isteyerek sadece ulusal çapta tanınmış yazarlarımızı değil şehrimizin tanınmış yazarlarını ve şehrimizde olan ama tanınması gereken yazarlarımızı da söyleşilere davet ediyoruz Müfit Bey'in de işaret ettiği dil ve kültüre sahip çıkmak Milli kuruluşlarında içinde yer alan şairlere yazarlara aşıklara ozanlara düşünürlere sahip çıkmaktan geçer diyerek izleyicilerin desteklerinin ve ilgilerinin artarak devamlılığı da talep etti.

LEYLA ATAKAN KÜTÜPHANESİ

İzmit Belediyesi'nin kente kazandırdığı Leyla Atakan Kütüphanesi, açıldığı ilk günden itibaren vatandaşların birçok talebini karşılamaya devam ediyor. Kütüphane içerisinde bulunan çok amaçlı toplantı salonunda her ay Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği öncülüğünde ‘Yazar Buluşmaları’ konulu paneller de gerçekleşiyor.

LEYLA ATAKAN KÜTÜPHANESİNİ GEZDİLER

Başkan Hürriyet’in de katıldığı söyleşi de Saçıntı, hayata ve yaşama dair izlenimlerini konuklarıyla paylaştı. Başkan Hürriyet, panelin sonunda İzmit Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünün hazırladığı Sırtçantam adlı dergiyi Saçıntı’ya armağan edip Leyla Atakan Kütüphanes'ini gezdirdi.

26 Eki 2023 - 12:22 - Kocaeli Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.