"Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin durumu içler acısı!"

Hastaneleri ziyaret ederek incelemelerde bulunan YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun son durağı Derince Eğitim Araştırma Hastanesi oldu.

Hastanenin atıl hale getirildiğini söyleyen Gergerlioğlu, sağlık hizmetleri açısından büyük sıkıntılar tespit ettiğini belirtti.

Acilde 3 buçuk saat bekleyenler var

Hastaneyi gezerek polikliniklerdeki ve acildeki hastalarla konuşan Gergerlioğlu, “Maalesef olumsuz bir kanaate sahip oldum. Neden? Çünkü Derince Eğitim Araştırma Hastanesi yıllardır iyi bir hizmet vermişti. Fakat son zamanlarda hele ki Kocaeli Şehir Hastanesi açıldıktan sonra içi boşaltıldı. Doktorlar gitti ve iyi bir hizmet maalesef verilemiyor. Uzmanlar ve pratisyenler azaldı, hizmet aksamaya başladı. Vatandaş bundan dolayı sıra bulamıyor aylarca sıra bekledikleri oluyormuş. Konuştuğum bir teyze “6-7 ay bekledim göz sırası bulamadım dedi. Bir başka beyefendi “kızım için bir diş muayenesi yaptıracaktım aylardır sağda solda sürünüyoruz” dedi. Bir başka kişi “dahiliye için ilaç yazdıracağım sıra bulamıyorum” dedi. Kardiyoloji önünde bekleyen bir emekli amcayla konuştuk. Kendisi saatlerdir sıra bekliyor. 7500 TL alan bir emekli olarak özel hastaneye gitme şansı olmadığını, burada saatlerce sıra beklemek zorunda olduğunu, çok düşük emekli maaşıyla özele gitme gibi bir şansı olmadığını ve burada da iyi bir muamele görmediğini iyi bir sağlık hizmeti almadığını beyan etti. Ayağı alçılı bir genç arkadaşımızla konuştuğumuzda kendisinin 1 saat acilde beklediğini ve acilde hekim açığı olduğunu ayrıca 1 gün öncede kardeşinin 2 buçuk saat acilde beklediğini söyledi. Başka bir inşaat işçisi ise akşam saatlerinde arkadaşını acile getirmiş. Sıra aldımışlar ve önlerinde 89 kişi olduğunu görmüşler. Sonrasında sıra bize gelmez diyerek evlerinde gitmişler. Bir süre sonra arkadaşları rahatsızlanınca tekrar götürmüşler acile ve sıranın hala onlara gelmediğini görmüşler. Sıra aldıktan 3 buçuk saat sonra anca sıra gelmiş. Acili gezdim ve inceledim. Acilde bir hekim aktif çalışıyor, bir hekim dinleniyor. Bu hekim sayıların en az dörde çıkması lazım ve hizmet aksıyor. Saatlerce insanlar bekliyor acil kategorisine uymuyor. Sarı yeşil kırmızı kategorilerine uyulmuyor. Mesela çok yüksek ateşi olan bir hastanın saatlerdir beklediğini gördük müdahale ettik. Doktor beyler aldılar muayeneye ama biz müdahale etmesek hasta maalesef saatlerce beklemeye devam edecekti. Neredeyse düşüp bayılacak kadar hasta olan bir kişiydi.” ifadelerini kullandı.

Bölgede doğum yaptıran hastane yok

Hastanede doğum yapılmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Bu olacak iş değil. On binlerce kişinin yaşadığı 100 binlerce kişiye hitap eden bir hastane burası. Büyük bir hastane ve bu hastanede doğum yapılmıyor olacak bir iş değil! Üç tane kadın doğumcu var ve sadece poliklinik hizmeti yapıyorlar. Bu hastanede doğum yapılmıyor! Peki doğum yapılacaksa ne olacak? Sancılarla hastaneye gelen kadınla Şehir Hastanesine gönderiliyor. Düşünün saatlerce belki yol gidecekler belki yolda arabada doğum yapacaklar. Ne olacağı belli değil belki bebek önemli bir sıkıntı yaşayacak. Ne olacağı belli değil ve bir de özel hastane seçeneği var! Ak Partili birçok yetkilinin de özel hastaneleri var. Şu anda Kocaeli hastanelerinde maalesef iyi bir hizmet verilmiyor. İyi hizmet alamayan vatandaşın parası varsa özel hastaneye! Şehir Hastanesine gitmeye kalksa bir sürü yol gitmek zorunda kalacak. Şehir Hastanesinde müteahhitin kazanması için Derince Eğitim Araştırma Hastanesinin içi boşaltıldı. Hemen hemen her hasta bunu söyledi “bizim bu hastanemiz iyi hizmet veriyordu şehir hastanesi müteahhittin sahibi olduğu şehir hastanesi açıldıktan sonra doktorlar gitti malzemeler gitti ve burada çok zor durumdayız” dediler. Daha da kötüye gidecek. Yani maalesef doktor sayısı azalmasına rağmen hasta sayısı azalmasına rağmen yine sıra meselesi devam ediyor.” dedi.

Hastane %70 küçülmüş

Poliklinikleri de gezen Gergerlioğlu, “Ortopedi, kadın doğum, dahiliye, kardiyoloji, nefroloji bir çok polikliniği hem hastalar ile hem hekimler ile de konuştum personelle de konuştum apaçık bir gerçek var bu hastane yetersiz durumda. Bu hastanenin içi boşaltılıyor ve bu hastanede hizmet gerektiği gibi verilemiyor. Bu hastanenin yanık ünitesi vardı. Türkiye’nin dört bir tarafından yakın yerlerden helikopterler yanık hastalarını getirirdi. Helikopter pisti vardı. Helikopterle getirilen hasta indirilir hemen yanık ünitesinde tedavi edilirdi. Ne oldu biliyor musunuz? Yanık ünitesi de kapatıldı. Yani hastanenin iyi bir hizmetiydi yanık ünitesi o da kapatıldı. Ayrıca Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova, Körfez gibi ilçelerden kanser hastaları burada tedavi edilirdi. Fakat onkoloji servisi de kapatıldı. Darıca’da oturan vatandaş Şehir Hastanesinde kemoterapi aldıktan sonra kusa kusa evine kadar gidiyor. Hangi mantıkla 100 binlerce insana faydalı olan hastane bu hale getirilir. Biz güzele güzel, iyiye iyi, kötüye de kötü deriz. Burada gördüklerimiz maalesef iyi olmayan bir hizmeti gösteriyor. Hastanenin içi boşaltılıyor iyi bir hizmet verilmiyor vatandaş kilometrelerce uzakta Kocaeli şehir hastanesine gitmek zorunda kalıyor özel hastanelere gidiyor! Şeklinde konuştu.

Özel Hastanelerin keyfine diyecek yok

Özel hastaneciliğin bir rant sektörü haline geldiğini belirten Gergerlioğlu, “Ak Parti iktidarının Sağlık Bakanının da özel hastanesi var ve diğer yetkililerinin de özel hastanesi var. Yani o yüzden de bu problemler çözülmüyor. Kocaeli sadece bu hastanede değil Dilovası Derince ve Körfez ilçelerinin üçünde doğum yaptıracak bir kamu hastanesi bulamıyoruz! İnanamıyorsunuz değil mi? 100.000 kişinin yaşadığı yerler Dilovası’nda kadın doğum uzmanı yok. Derince Eğitim Araştırmadaki kadın doğum uzmanları ise poliklinikten sadece ilaç yazıp muayene yapıyor. Bu olacak bir hadise değil! Yani düşünün 100 binlerce doğum yapacak kadın nereye yönlendiriliyor özel hastanelere! Git Şehir Hastanesi’ne deniyor. Hastaları dinledik geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçiren bir kişi anlattı bize 50 yaşında bir beyefendi dedi ki ben kalp krizi geçirdim beni apar topar başka yere sevk ettiler! Niye? Bu hastanede her türlü kardiyolojik tetkik yapılıyor niye sevk ediyorsun? Demek ki yeterli donanım kalmamış.”. Sevk ediyorlar yolda ölüm noktasına ulaşınca şehir hastanesine gitmeyip Konak Hastanesi’ne gidiyor ve canını ancak öyle zor kurtarıyor ama para vererek. Ama parasını veremeyenler de var. Bir yaşlı teyzemizin buradan kalp krizi geçirdiği için Kocaeli Şehir Hastanesi’ne gönderildiği ve yolda ambulansta vefat ettiği bilgisini de aldım. Yani vahim bir durum var büyük bir sağlık skandalı var Türkiye’de ve bu devam ediyor!” dedi.

Hastane yönetimi görüşmekten kaçıyor

Derince Eğitim Araştırma Hastanesinin Başhekimiyle görüşmek istediğini fakat kendilerine ulaşamadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Başhekimin hastanede olmadığını söylediler. Ardından başhekim yardımcıları nerede dedik? Onlar da toplantıda dediler. Başka uzman hekimler nerede? Onlarda şurada-burada dediler kimseyi bulamadık. Herkes bir yere kaçmış benim buraya geldiğimi duyunca başhekim bir yere kaçmış Başhekim yardımcıları bir yere kaçmış herkes bir tarafa kaçmış. Yav ayıptır yazıktır ben bir milletvekili olarak gelip burada bu tetkikleri yapıyorum ve bu konuları sormak istiyorum başhekim ortadan kayboluyor. Böyle bir sorumsuzluk olabilir mi? Bu ilin Sağlık Müdürüne soruyorum, sağlık bakanına soruyorum. Biz hastanelerde iyi bir hizmet verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Sağlık Bakanı bilsin Derince Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimi yok dedirtiyor. Başhekim yardımcıları tek bir sorumlu yönetici yok! Milletvekili gelmiş herkes bir tarafa kaçıyor cevap veremeyecekleri için ne diyeceklerini bilemedikleri için görüşmemeyi tercih ediyorlar! Nedenini çok iyi anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Esnafın durumu kötü

Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nin çevresindeki esnaflarla da konuşan Gergerlioğlu, “Onlar da hastanenin boşaltıldığını uzmanların gittiğini pratisyen hekimlerin çok azaldığını söylediler! Ardından kendi işlerim de çok düştüğünü iflas edip dükkanları kapattıklarını söylediler ve ardından onların da çok zor durumda olduğunu gördük! Derince iyi bir hizmet alamıyor. Derince bir hastanesi vardı şu anda o da yok artık atıl bir duruma düşürülmüş çalıştırılmayan bir hastane haline gelmiş durumda!” dedi.

Geniş bir alana hizmet veren hastane nasıl bu hale getirilir

Acilde yeterli hekimin olmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Doktor arkadaşlarla konuştuk 11’e varan nöbet tuttuklarını söylüyorlar. Ben de bir hekimim doktor arkadaşlarıma yüklenmiyorum. Çünkü onlar da canla başla çalışıyordu. Polikliniklerde yine canla başla çalışıyor arkadaşlarımız ancak idare de sorun var. Bakanlık Müdürlük ve Başhekimlik düzeyinde idari bir sorun var yoksa meslektaşlarım sağlık çalışanlarını tebrik ederim! Canla başla çalıştıklarını görüyoruz fakat durum yetersiz ve bunun giderilmesi gerekiyor değerli Kocaeliler! Ben bir hekim vekil olarak hastaneleri geziyorum tetlik ediyorum görüyorum bu durumu! Maalesef iyi bir tablo görmüyoruz bunları da Sağlık Bakanına ileteceğim hem yazılı hem sözlü olarak ileteceğim! Gerekenleri yapacağız Kocaeli halkının en iyi hizmeti almasını sağlayacağız! Yani bir hastanede 4-5 ay sonraya tomografi Emar ultrason randevusu veriliyorsa sorun büyüktür! Bir hastanede göz randevusu aylarca sürüyorsa, bir hastanede beyin cerrahisi açısından sorunlar varsa, bir hastanede doğum yapılmıyorsa, bizim eleştirmemiz gerekiyor! Yetkililerin açıklama yapması lazım ama Sehir Hastanesinin müteahhitti kazansın özel hastaneler kazansın onların derdi bu! Halkımız bunu duysun ve bu iktidarın yaptıklarından haberdar olsun! Biz konuyu takip edeceğiz bunu bilsinler. Kartepe’ye, İzmit’e, Yukarı Hereke’ye, Dilovası’na hizmet veren bir hastane ancak bu kadar kötü duruma düşürülebilir. Bu ilin valisi ve ilçenin kaymakamı yok mu?” ifadelerini kullandı.

Polikliniklerde in cin top oynuyor

Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Polikliniklerinin birçoğunun boş olduğunu aktaran Gergerlioğlu, “Poliklinikler var ama önünde bekleyen kimse yok! Hastalar sadece koca katta bir Üroloji Polikliniğinin önünde var. Onun dışındaki bütün poliklinik hizmet vermiyor! Çünkü doktor yok. Vatandaş hem doktorsuzluk yaşıyor hem de sıra bulamıyor! Hastalarla konuştuk bakın alt katta da birçok doktor varken maalesef onların da çoğu gitti. Poliklinikler maalesef hastalar bekliyor Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hizmet oldukça kısılmış durumda! KBB Polikliniği de ana baba günü olması gerekirken maalesef boş! Genel olarak poliklinikler boş! KBB poliklinik odaları var, doktor yok, hasta yok, kimsecikler yok! Koskoca katta bir sürü poliklinik olabilecek yerde maalesef sadece bir poliklinik var! Poliklinik doktoru da buranın kadrolu doktoru değil dışarıdan gelmiş! Taşımalı bir sağlık hizmeti var! Birçok poliklinik kapısı boş maalesef iyi bir hizmet olmadığı belli buradan! Şehir Hastanesi’ne sevk yapılıyor. Polikliniğin doktoru da dışardan gelmiş bir ay burada duracakmış sonra gidecekmiş! Bu şekilde hizmette nasıl olur siz tahmin edin? Yani Derince Eğitim Araştırma Hastanesi anlaşılan kapatılmaya çalışılıyor! Bu çok net! KBB gibi yüzlerce hastası olması gereken bir katta hatta doktor yok hasta yok bu yüzden gereken tedavi hizmeti yok! Bu felaket Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde bu duruma cevap verecek bir yetkili arıyoruz!” dedi.

Bu hastaların vebali bu hale getirenlerin boynuna

Derince Eğitim Araştırma hastanesi deniyor ama var olan poliklinik de kapatılıyor diyen Gergerlioğlu, “Onlardan biriside Onkoloji Polikliniği. Bina olduğu gibi duruyor fakat poliklinik kapatılmış. Yıllardır binlerce hastaya hizmet veren poliklinik kapatılmış hastalar perişan durumda! Şehir hastanesine gitmek zorunda kalıyorlar. Gördüğünüz gibi işte burada çok önemli bir hizmet verilirken personel boş koş oturuyor. İdari personel var fakat bir şey yaptıkları yok. Bina var ama hizmet yok. Personeller oturuyorlar ve hasta yok sadece bina var. Önceden alınan personel de oturuyor. Yani memleketin hali bu. Var olan polikliniği kapatıyorsunuz memurlar oturuyor. Hastalar perişan bir şekilde buradan ta Şehir Hastanesine kadar gitmek zorunda kalıyor. Var olan bir Onkoloji Polikliniği de kapatılmış oluyor hastalar perişan oluyor. Derince Eğitim Araştırma Hastanesinin son durumu bu! Oldukça vahim bir durumda. Ya bari Devlet Hastanesi yapın bir de afili bir Eğitim Araştırma Hastanesi tabelası takmışlar yani devlet hastaneliğinden çıkmış durumda yakında büyük ihtimal kapatılacak seçimlerden sonra.” şeklinde konuştu.

27 Eyl 2023 - 13:52 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.