CHP Kartepe'den 2024 programına da red geldi! “GÖZ BOYAMADAN ÖTE DEĞİL”

2024 yılı Bütçesine şerh düşen CHP Kartepe’den, 2014 yılı Performans Programına da ret geldi.

"Halkın, tüm yerel ve ortak ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitesini yükselten yenilikçi bir belediye olmak misyonu; Halkımızı, sosyal bir bütün olarak kucaklayacak, Kartepe'yi tarımı, sanayisi ve doğal güzellikleri barıştıran, içinde yaşamaktan zevk alınan ve yaşam kalitesi yüksek bir kent haline getirme vizyonuna uygun bir Performans Programı görülmemektedir” diyen CHP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Bayrak şerh gerekçelerini basın açıklamasıyla duyurdu.

“TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM YOK!”

“2024 Performans Programı kitapçığına baktığımızda; 6 stratejik amaç, bu amaçlara ilişkin toplam 52 adet stratejik hedef, hedeflere ulaşılması için de 129 adet faaliyet ve proje belirlenmiş” diyen Hasan Bayrak; “Ancak ilçemizin en büyük sorunlarından biri olan ana arterlerdeki trafik sıkıntısına dair yeterli bir program yer almamaktadır. Trafik sorununa çözüm olacak projelerden biri olan otopark projesi performansta yer almamıştır” dedi.

“NE ÇEVRE VAR, NE DE AFETLE MÜCADELE!”

Başkan Bayrak; “Kartepe’mizin geleceğine ipotek koyan, Haddehane ve Çelikhane yapımı göz önünde tutulduğunda, Çevre duyarlılığı ile ilgili 2024 performansında önemli bir adım atılmamıştır. İlçemiz fay hatları üzerinde bir konumdayken afetle mücadele adına da bir planlama olmaması endişe yaratacak bir durumdur. Bu performansa ne çevre duyarlılığı ne de afetle mücadele yer almamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ NEREDE?

“Performans kitabında aradığımız ama bulamadığımız bir diğer proje ise Engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak 2024’de performans öngörülmemiş olması kabul edilir değildir. Kartepe’de yaşamını idame ettirmeye çalışan dostlarımız bu performasta nerede?” diyen Bayrak; “2023 Performans Programında yapılması hedeflenen bisiklet yolu 3500 metre iken, 2024 Performans Programında bu hedef sadece 500 metre artırılmıştır. 2023 performans planı hedefine ulaşamamışken, 2024 hedefi inandırıcı değildir. Yapılan çoğu bisiklet yolunun kaldırım işgalinden öteye geçmediği aşikârdır” dedi

“ÖNGÖRÜSÜZLÜK VE LİYAKATSİZLİK VAR”

CHP Gurup Sözcüsü Özlem Çankaya ise; “Stratejik planda hedeflenen ancak bir türlü hayata geçmeyen kadın sığınma evi açılması hedefinin kağıt üzerinde kalmamasını dilemekteyiz” dediği konuşmasında, Maşukiye Giriş Kavşağı Projesine değindi. Çankaya; “Projenin tamamlanma oranı 2022’de %60, 2023’de %7 olarak oranlanmıştır. 4 yılı aşkın süredir, yapılanamayan bir projenin 2024 performans planında yer alması öngörüsüzlük ve liyakatsizliğin sonuçlarından biridir” dedi.

“GÖZ BOYAMADAN ÖTE DEĞİL”

Sözlerine devam eden Çankaya; “Park ve Bahçeler Müdürlüğünün amaç ve hedefleri doğrultusunda 2024 yılı sonuna kadar Kartepe genelinde fiilen kullanılan 150 adet park ve 50 adet spor tesisi sayısının %20 oranında arttırılacağı, Kartepe geneli fiilen kullanılan park ve spor tesisi alanlarına ek olarak da 4 tesis yapılacağı performansta hedeflenmiştir. Kartepe’de bulunan parkların hali içler acısı durumda iken gerekli temizlik, aydınlatma, bakım ve onarım uygulanamıyorken %20’lik artış göz boyamadan öte değildir” ifadesine yer verdi.

“2023’DE BELEDİYE ZARARA MI UĞRATILDI?

Çankaya; “Park ve Bahçeler Müdürlüğü çevre yönetimi mevcut park ve yeşil alanları koruması ve bakım yapımı performans hedefine baktığımızda yenilenme çalışma oranın 2022den bu yana aynı kaldığı dikilen ağaç sayısı âdetinin 2020’de 1500 adetle başladığı her yıl 250’şer adet eklendiği görülmektedir. İlginç olan şudur ki 2024 hedefinde dikilen ağaç sayısı âdeti 2000 olarak hedeflenmişken 1 yıl önce tane fiyatı 583,33 TL olan bir fidanın 1 yıl sonra 582,50TL’ye alınması (enflasyon %70 artış göstermişken) nasıl açıklanmalıdır. Kartepe Belediyesi 2023’de zarara mı uğratıldı?”

“İNANDIRICILIĞINI KAYBETMİŞTİR”

“Sonuç olarak; ilkeler, temel değerler ve öncelikleri ele aldığımızda; Tevazu ve samimiyet ile çözüm odaklı hizmet sunumu, insana, çevreye ve diğer tüm canlılara saygı, Vatandaş güvenini zirveye taşımak, gelişen ve değişen dünyaya uyum, adalet, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, sürdürebilir kalite ve kurumsallık maalesef yer almamaktadır” diyen Başkan Bayrak; “Bu performans programı, Kentimizin gelişim hızına ayak uydurmayan, gelecek yönetimlere dağ gibi sorunlar bırakacak bir performans programıdır. 2023 yılı performans hedeflerine baktığımızda, projelerin yapım işinin Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenildiği görülmekte iken, 2024 yılı performansı tamamen inandırıcılığını kaybetmiştir” dedi.

“HAYALİ BİR PROGRAM”

CHP Plan ve Bütçe Komisyon üyesi, CHP Grup Başkan Vekili Çankaya; “Beş yıl önce vaat ettiğiniz Kartepe-Körfez Metro Hattı, Kocaeli Adliyesi, adı bile anılmayan Kartepe Millet Bahçesi, Çuhane Projesi, üniversite, hastehane projeleri nerede? Hastalarımızı ulaşımı sorunlu olan Kocaeli Şehir Hastanesine gitmeye mecbur bırakmak için 24 saat hizmet veren Polikliniğin hizmetlerinin sınırlandırılması, Aile Sağlığı Merkezlerinin mekânsal sorunlarına çözüm olamayanlar halen buna bir çözüm vadedemiyor maalesef. Bu performans planı ekonomik ve sosyal yönleriyle 2023 yılında olduğu gibi % 70 hayata geçirilemeyecek, hayali bir programdır. Ayrıca performans planı, Bütçe ile de ters orantılıdır. Tüm bu gerekçeler göz önünde tutulduğunda CHP Grubu olarak 2024 Performans Programına RED oyu verdik” ifadelerine yer verdi

Haber: KartepeŞehir

17 Eki 2023 - 13:23 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.