Kocaeli’de Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden biri olan  İzmit Halkevi binasının restorasyonu ile ilgili 2021 yılından bu yana yapılan 4 ihalede sonuç çıkmamasının ardından ihalesi iptal olan Halkevi binası için Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı 4 Ocak’ta tekrar ihaleye çıkacak.

Yılan hikayesine dönen binanın akıbeti

Halkevi binasının atıl hale gelmesi ve restorasyonu ile ilgili oluşturulan kamuoyunun ardından 2021 yılında Vali Seddar Yavuz, restorasyon yapılması için kesin karar verdi.

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından ilk ihale 23 Kasım 2021 tarihinde yapılmış İki firmanın katıldığı ihalede evrak eksikliği ve tekliflerin maliyetin üzerinde olması nedeniyle ihale iptal olmuştu.

7 Nisan ve 26 Mayıs  2022 tarihinde yapılan ihalelerde ise aynı gerekçelerle ihale iptal oldu. En son 4 Ekim’de yapılan ihaleye ise istekli çıkmayınca Halkevi binasının kaderi değişmemişti.

4 Ocak'ta

Valilik ihaleye istekli çıkmaması ve yaşanan ekonomik süreçten sonra restorasyon çalışmasının yaklaşık maliyeti ile ilgili de güncelleme yaptı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlanan kararnamede yer alan fiyat farkı uygulaması da ihaleyi alacak firma için geçerli olacak. Yaklaşık maliyet güncellemesi ve fiyat farkı kararı nedeniyle 4 Ocak Çarşamba günü yapılacak ihaleye katılım olması bekleniyor.

Muharrem İnce yine şaşırtmadı! CHP'ye verdi veriştirdi! Muharrem İnce yine şaşırtmadı! CHP'ye verdi veriştirdi!

Ayrıca Mimarlar Odası'nın restorasyon için talipli olduğu biliniyor.