Yılan hikâyesine dönen İzmit Halkevi binası onarım işi için yapılan ihale 2. kez iptal edilmişti. Halkevi binasının yeni ihalesinin tarihi belli oldu.

Onarımını sağlamak için en son geçtiğimiz sene İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol'un düzenlediği siyah kurdele bağlama kampanyası ile İzmitli'nin sesi duyulmuş ve Valilik 'onarım ihalesi' açacağını duyurmuştu.

İzmit Halkevi Binası Restorasyon ve Güçlendirme İhalesi için 23 Kasım 2021 tarihinde yapılan ihaleye, Mavva Yapı Proje Firması tek başına girmiş ve 18 milyon 444 bin TL teklif vermişti. Kocaeli Valiliği, ihalede rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti.

İkinci  ihale ise 7 Nisan 2022 tarihinde yapıldı. İhaleye yine Mavva Yapı Proje Firması tek başına katıldı ve 34 milyon TL teklif verdi. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, ikinci ihalede de rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etti.

İkinci kez de ihale iptal edilince, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet beyanat vermiş ve 'Halkevi Binası'nın onarımına talibiz' demiş ancak teklifi reddedilmişti.

Halkevi binası onarım ve güçlendirme ihalesi üçüncü kez 26 Mayıs Perşembe günü yapılacak.

NE OLMUŞTU?

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol; İzmit Halkevi'nin açılışının 79.yıl dönümünde bir açıklama yaptı ve çağrıda bulundu

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol'un açıklaması şöyle:

"Cumhuriyet döneminin kentimizdeki en önemli mirası olan İzmit Halkevi'nin bugün 79. doğum günüdür. Ancak, 19 Şubat 1941 tarihinde açılışı yapılan İzmit Halkevi'nin bugünkü görüntüsü; doğum gününü kutlayan tarihi bir yapıdan çok, ölümünü bekleyen virane bir yapı görüntüsündedir. Kentimize hiç yakışmayan bu içler acısı görüntü, tüm İzmit yaşayanlarını derinden
yaralamakta ve içlerini sızlatmaktadır.

5 YIL PROJE ONAYI BEKLEDİ
1993 yılından bu yana, iki kez dış cephe boyası değişimi dışında hiçbir onarım ve restorasyon çalışması görmeyen ve bugün 79. kuruluş yıldönümünü kutladığımız İzmit Halkevi, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulundan 5 yıl gibi uzun bir süre proje onayı için beklemiştir.

16 AY GEÇTİ
Kent tarihine duyarlılık gösteren herkesin de merak ve endişe ettiği bu konunun, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge
Müdürlüğünün, 23 Ekim 2018 tarihinde yaptığı son kurul toplantısında, “Halkevi Binasının, restorasyon projesi, detay paftası ve çevre düzeni projesine uygun olduğuna, restorasyon raporu ve müdahale paftasının düzeltmelerle uygun olduğuna, 22 Mart 2001 tarih ve 680 sayılı ilke kararı gereği uygulamanın proje müellifi denetiminde yürütülmesine (23 Ekim 2018 tarih - 228 sayı) karar verildiğini sonucunu, sevinçle öğrenmiştik. Ancak, geldiğimiz gün itibari ile bu kararın üzerinden 16 ay geçmesine rağmen somut bir adım atılmadığı da üzülerek görmekteyiz.

İZMİT KENT KONSEYİ OLARAK
Çatısı altında, tüm akademik odaları, meslek ve esnaf odalarını, onlarca sivil toplum örgütünü ve mahalle muhtarları gibi kurumsal yapıları barındıran İzmit Kent Konseyi olarak, İzmit Halkevinin 23 Ekim 2018 tarihinde onaylanan onarım ve restorasyon projesinin neden uygulanmadığını merak ediyor, sebebini öğrenmek için de somut bir açıklama bekliyoruz.  “Tarih ve Kültür Kenti Kocaeli” mottosu ile geleceğe taşınmaya çalışılan bir şehrin, bu içler acısı görüntülerle hedeflenen yere taşınamayacağının da bilinmesini istiyoruz.

ONARIM VE RESTORASYON ACİLEN BAŞLAMALI

Orhan Tanış'ın acı günü! Kayınpederi vefat etti Orhan Tanış'ın acı günü! Kayınpederi vefat etti

Bu kentin yaşayanları olarak bizler, Cumhuriyet döneminin anıtsal yapısı olan İzmit Halkevinin, onarım ve restorasyonunun acilen başlatılması için gerekli kaynağın yaratılmasını ve proje uygulama çalışmalarının bir an önce başlamasını istemenin, hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Bu anlamda Kocaeli Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un, ivedi bir çözüm üreteceğine olan inancımızı koruyor, Kocaeli milletvekillerini,  yerel yönetimlerimizi, siyasi partilerimizin yöneticilerini bir kez daha göreve davet ediyoruz.
İzmit Halkevinin kentimize yakışır bir hale getirilmesini bekliyor, konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.