Temmuz ayının sıcaklığı,

Oluşan nem sonrasında nefes almanın zorlaştığı bir günümün öğleden sonrasını İzmit merkezde geçirdim.

Kocaeli Valiliği konutunun karşısındaki pasajda Kuruçeşme’de bulunan bugünkü adıyla Federal Mogul, biz çalışırken İstanbul Motor Piston Fabrikası’ndan iki arkadaşımla tesadüf olarak bir araya gelip çay içtik.

İkisi de Kocaeli Amatör Küme’de futbol oynamış çalışıp emekli olmuş arkadaşlarım. Yaşanan ekonomik çöküntü nedeniyle dertli olduklarını dile getirirken,

Deniz Taksi’de aracı olan ve evini geçindirmek için taksicilik yapmaktan başka bir geliri olmayan, taksici esnafı, son 6 aydır zarar ediyoruz. Ödediğim Bağ Kur primi yüzde 100 zamlandı. Benim gelirim yüzde bir bile artmadı. Zam yapsalar da kurtarmayacak. Çünkü taksiye binecek müşteri yok diyerek dert yandı.

Daha sonra İnönü Caddesi’nde yıllardır ilaçlarımız aldığım eczaneye uğradım.

Annemin ilaçlarını belirlerken, doğal olarak konu yaşadığımız sorunlara geldi.

Eczanelerin statülerinde 12-13 yıldır iyileştirme ve kar oranlarında bir değişimin olmadığının vurgulanmasının sonrasında yurt dışından gelen ilaçların bulunmasında sorun yaşandığını ve bu sorunun çözümü konusunda somut adımlar atılmaması önemli bir sorun olarak ifade edilmesi, sağlık sektöründe ciddi sorunlar olduğunun net bir göstergesi oldu.

İlaçları  tespit edip bayram sonrasında görüşmek üzere eczaneden ayrıldıktan sonra, annemlerin ve evimin bayram alış verişini yapmak için gerekli işyerlerine uğradım.

Raflardaki temel tüketim maddelerinin fiyatlarındaki etiketlerde yazanların yüksek rakamda olması alış veriş yapanların gözlerinde ve yüzlerindeki karamsarlığı görmenin mutsuzluğunu yaşadım.

Bitme noktasına gelen Fethiye Caddesi’ndeki çalışmaların durumunu gördükten sonra mağazalarda bayram alış verişi var mı? Diye baktığımda 10 kişiden sadece birinin alış veriş yaptığını tespit etmek beni bir kez daha üzdü.

Değerli okurlar,

İzmit merkezden Zabıtan Mahallesi’ndeki evime dönerken,

Ekmek fiyatlarını,

Temel tüketim maddelerindeki yüksek fiyatları,

Bayram sonrasında toplu taşımaya gelecek yüzde 36’lık zam oranını,

Düşündüm…

Sabit ile dar gelirlileri,

Asgari ücretle çalışanları, 

Emeklileri,

Hele hele günlük iş bularak çalışanları,

Küçük esnafları,

İşçileri,

Tarımla uğraşan çiftçileri,

İşsizleri,

Düşününce…

Yaşam mücadelesinin zor olduğunu hatta önümüzdeki süreçte daha da zor olacağını, kış aylarının nasıl geçeceği sorusuna yanıt bulamadım.

Üstüne birde,

Gelen şehit haberleri,

Kullar’da toprağa verilen şehidimizin acısı,

Doktorların ve avukatların haklı iş bırakma eylemi,

Bugün arife, yarın bayram gerçeği,

Bakalım gelecek bize ne getirecek?

Bekleyip göreceğiz…

Ancak,

Gördüğüm, konuştuğum herkes çok dertli ve yaşadıkları bu olumsuzluklar nedeniyle burnundan soluyor…