Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında görevlendirilen avukatlara verilen ücretlerin artırılmasını isteyen 81 baro iş yavaşlatıp durduracak.

Ekonomik krize dikkat çekilen açıklamada, hakkaniyete uygun ücret talep edildi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 47. Baro Başkanları Toplantısı’ndan eylem kararı çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (AAÜT) hakkında baro başkanlarının bilgilendirildiği toplantıda, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen avukatlara yapılan ücret tarifesine ilişkin karar alındı.

Mevcut ekonomik koşullarda, avukatlar için mevcut CMK Tarifesi’yle zorunlu müdafilik hizmetlerinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığı ifade edilen toplantı sonuç bildirgesinde, 81 baronun ortak kararıyla sözkonusu ücretlerin iyileştirilmesi talep edildi. Karara göre zorunlu müdafilik ücretleri iyileştirilmezse CMK görevlendirmeleri önce yavaşlatılacak sonra kademeli olarak durdurulacak.

‘HASSASİYETLE YÜRÜTÜLMELİ’

TBB ile Adalet Bakanlığı arasında devam eden CMK Ücret Tarifesi görüşmelerine dikkat çekilen açıklamada, “Avukatlık mesleğinin onuruyla bağdaşan, meslektaşlarımızın emeklerine karşılık gelen ve adil yargılanma hakkına erişimi sağlayan hakkaniyete uygun bir artışın bu görüşmeler sonucunda ortaya çıkmasını bekliyoruz. Şu aşamada, Barolarla aynı hassasiyeti gözeten Türkiye Barolar Birliğinden beklentimiz, AAÜT’de olduğu gibi CMK Tarifesi görüşmelerinde de meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda bir sonuç elde etmek üzere konunun tüm muhataplarıyla etkin bir müzakere süreci yürütmesidir” denildi.

Açıklamada, son dönemde yaşanan ekonomik tablonun avukatların varlık mücadelesi vermesine neden olduğuna değinilirken eylem takvimi ise şöyle:

13 Eylül: Tüm illerde CMK görevlendirmeleri yavaşlatılacak.

20 Eylül: CMK görevlendirmelerinin bir gün süreyle durdurulacak. (Şiddet ve istismar mağduru kadın ve çocuklar için gelen talepler hariç)

27 Eylül: CMK görevlendirmeleri üç gün süreyle durdurulacak.

•Bir sonuç alınmazsa CMK görevlendirmeleri süresiz olarak durdurulacak.

ALTERNATİF ADLİ YIL AÇILIŞI

İzmir’de yargının bağımlılığının ve hak ihlallerinin giderek arttığına dikkat çeken hukukçular, alternatif adli yıl açılışı yaptı. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubeleri tarafından Bayraklı’dali bulunan İzmir Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında, “Hiç kimse ümitsiz olmasın, bu çürümüş düzen mutlaka son bulacaktır” denildi. ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Velat Zeren, yeni bir adli yıl açılışına da hukuksuzluklarla girildiğini kaydetti. Haklarını arayan her kesime saldırıların hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Zeren, “Bizler bütünüyle siyasallaşmış yargının, bağımsız kalmış tek unsuru savunma olarak elimizden geldiğince toplumsal mücadelenin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Bu mini Saraylarda, onlara rahat vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kocaeli TÜGVA'da skandal: Mevlana'nın şiirini (ç)aldılar! Kocaeli TÜGVA'da skandal: Mevlana'nın şiirini (ç)aldılar!

CMK NEDİR?

CMK gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi ve vekillere yapılan ödemeleri kapsıyor. Buna göre CMK gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde müdafi ve vekillere, soruşturma evresinde takip edilen işler için 649 lira, sulh ceza hâkimliklerinde takip edilen işler için bin 11 lira, asliye ceza mahkemeleri ile çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 113 lira, seri muhakeme usulü uyarınca takip edilen işler için 465 lira, ağır ceza mahkemeleri ile çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için bin 997 lira ödeniyor.