Hürriyet geçtiğimiz gün gerçekleştirilen meclis toplantısında Cemevlerinin ibadethane olarak sayılmasını öngören gündem maddesinin reddedilmesine dair konuştu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet basın açıklamasında yaptığı konuşmada Cemevlerinin ibadethane statüsünde ele alınmasına dair olan gündem maddesisin reddedilmesine ilişkin, “Mecliste yine ‘hayır’ oyu ile karşılaştığımız bir diğer konu Cemevleri konusu. Bu konuyu çok uzun uzun anlattık, anlatmaya çalıştık. Cemevlerinin ibadethane sayılmasıyla alakalı daha önce birçok belediyenin, hangi partinin olursa olsun bu yerel gündemi ilgilendirmez dememiş karar almış. Eşit yurttaşlık temelinde meseleye bakmış. Hizmetlerini hiçbir lütuf içerisinde görmeden eşit yurttaşlık temelinde sunabilmesi için Cemevlerini ibadethane olarak tanınması kararı almış.

Vadi İzmit’te 12 adet taşınmaz 18 Ağustos’ta satışa çıkıyor Vadi İzmit’te 12 adet taşınmaz 18 Ağustos’ta satışa çıkıyor

“NE YAZIK Kİ YİNE REDDETTİLER”

Biz Alevi vatandaşlarımızın haklarını tanıma gayretiyle farkındalık yaratma aynı zamanda ülke politikasında da itici güç olma anlamında yerel meclisimizde bir karar alalım dedik ama ne yazık ki yine AKP'li ve MHP’li arkadaşlar ‘Bu konu belediye meclisini ilgilendirmez’ diyerek reddettiler. Neden ilgilendirmez, tabi ki ilgilendirir, fazlasıyla ilgilendirir. Her şeyden önce hak temelli bakabiliyorsanız ilgilendirir. Bir Cemevi yapabilmek için bir alanın ibadethane statüsünde olması gerekiyor.

“PEK ÇOK BELEDİYE İBADETHANE OLARAK TANIDI”

Olmadığı zaman imar planlarında ticarethane olarak geçiyor. Cemevleri şu anda bu sıkıntıyı yaşıyor. Faturalarında, çalışmalarında, ihtiyaçlarında yaşıyor bu sıkıntıyı. Pek çok belediye Cemevlerini ibadethane sayan kararlar aldı. Hiçbir tatsızlık, kötülük olmadı. Ne olacak? Cemevlerini ibadethane sayınca kötü bir şey mi? Yanlış bir şey mi? Neden bununla alakalı arkadaşlar geri duruyor? Bunu artık halkımız takdir etsin. Sürekli İzmit Belediyesini takip ediyorlar diyoruz. Bunun en güzel örneği de bizim meclisimizin ardından yapılan haberlerde görüyoruz. 

“NİYETLERİ ÇOK NET ANLAŞILDI”

Ret kararı sonrasında şöyle bir haber servis edildi. Niyetleri çok net anlaşıldı. Haber şu; “Büyükşehir Beldiyesi Derince Yenikent Mahallesine 3 katlı Cemevi binası yaptıracak.” Tabi ki yaptırılsın. Bu olumlu bir şey. Bizim meclisimizden olumsuz karar çıkmasaydı, bu olumsuzluğu kapatmak üzere acaba bu haberler servis edilecek miydi? Bunu da yine halkımızın takdirlerine sunmak istiyoruz. Şu iyi bilinmeli: Aleviler toplumumuzun bir parçası. 

“KENDİ HAKLARINI İSTİYORLAR”

Birilerinin onlara lütfedermiş gibi davranmasını istemiyorlar. Taleplerin temeli aslında buradan geliyor. Kendi haklarını istiyorlar. Bu hakların önce onlara verilmesi gerekiyor. Lütfedip, bir şeyler yapılıyormuşçasına lanse edildiğinde bu alevi canlarımızı irrite eden bir durum haline geliyor. 

“ALEVİ YURTTAŞLARIMIZI İNCİTEN BİR DURUM”

Çimento, demir, bina yapımı, tencere – tava alımı, tefrişat sağlanması lütuf değil. Bu hizmetlerin hak olarak görülmemesi ve Cemevlerinin ibadethane sayılmaması Alevi yurttaşlarımızı inciten bir durum. Biz de bu sebeple meclise getirdik ama ne yazık ki AKP'li ve MHP’li meclis üyeleri teklifimizi reddettiler. Bunu da yine kamuoyuna, halkımıza sunmak istiyoruz” dedi.