Hürriyetçi Eğitim Sendikası’nın Kocaeli Temsilciliği bu ağır ekonomik şartlarda öğrenci ve öğretmenler için de ücretsiz ulaşım hakkı talebinde bulundu.

Başkan Süleyman Pekin’in imzası bulunan talep dilekçesinde TUİK Tüketici Fiyat Endeksinde Mart ayı enflasyonu olarak açıklanan yüzde 61’lik ve yıllık bazda yüzde 99’luk oranla en yüksek artışın gerçekleştiği ulaşım alanına dikkat çekildi. Gerek ülke içindeki ekonomik koşullar gerek dış gelişmeler ve savaş şartlarının getirdiği yükler neticesinde milletçe zor bir süreçten geçildiği ifade edilen dilekçede; “Milli birlik ve beraberlik açısından beka davamız olan eğitim de öğrencisinden öğretmenine değin bu sıkıntılardan nasiplenmektedir. Gün, toplumsal dirliğimiz için dayanışma günüdür” ifadelerine yer verildi. 

KBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na iletilen talep yazısında; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde çalışan toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanan emniyet görevlileri, askeri personeli, zabıta memurları, posta dağıtıcıları, sarı basın kartlı basın mensupları, sağlık çalışanları gibi kamu hizmeti veren gruplar emsal gösterilerek tüm eğitim kurumlarındaki öğrenciler, öğretmenler, idareciler ve diğer eğitim çalışanlarının da mesai saatleri içerisinde bu haktan yararlandırılması talebinde bulunuldu.

Öğrenciler ve veliler bakımından eğitimde oluşan fırsat eşitsizliğine, eğitim emekçileri bakımından da hak ve moral-motivasyon kaybına dikkat çekildi.

Gözden kaçırmayın

Tarihi miting tarihi MANİFESTO: 'Bize katılın!' Tarihi miting tarihi MANİFESTO: 'Bize katılın!'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu talebe ne şekilde cevap vereceği merakla bekleniyor.

Ücretsiz ulaşım talebi

HES