Yeni kurulan Hürriyetçi Eğitim Sen, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon nedeniyle eğitim emekçileri için ulaşım ve yemek yardımı talep etti.

Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Temsilcisi Süleyman Pekin, "Artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon nedeniyle eğitim emekçileri için ulaşım ve yemek yardımıyla ilgili talep ediyoruz" dedi.

"16.09.2021 tarihli MEB ile Koop-İş Sendikası arasında imzalanan Toplu Sözleşme Metninin 29. maddesine göre; yemek imkânı olmayan işyerlerinde görevli MEB bünyesindeki Kamu İşçilerine çalıştıkları her gün için (2022 ilk 6 ay katsayılarına göre 19,64 tl.) yemek yardımı yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Aynı sözleşmenin 30. maddesine göre; İşçinin fiilen çalıştığı her gün için (2022 ilk 6 ay katsayılarına göre 20,64 tl.) vasıta yardımı ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Gözden kaçırmayın

CHP Derince, Ukrayna müdahalesini değerlendirecek CHP Derince, Ukrayna müdahalesini değerlendirecek

Okulda/kurumda hizmet veren kamu işçisi günlük yol ve yemek ücretini alırken aynı okulda görev yapan öğretmenler, kadrolu memur ve hizmetlilere yol ve yemek ücreti ödenmemektedir.

Ücret adaletsizliğine sebep olan bu tür uygulamalar çalışma barışını bozmaktadır. İşçilerimizin hakkı olan bu yardımların Devlet Memuru statüsündeki kamu çalışanların da ödenmesi gerekmektedir. Yüksek enflasyon altında ezilen, geçim sıkıntısı çeken eğitim emekçilerine günlük ulaşım yardımı yapılması ve öğle yemeği imkânı bulunmayan okullarda/kurumlarda görev yapan eğitim çalışanlarına yemek yardımı ücreti ödenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin tesisi hususu talep ediyoruz" dedi.