Hızlı yükselen fiyatlar ve krediye erişimde yaşanan zorlukların yanı sıra son gelen düzenlemelerin etkisiyle otomotiv piyasasında gözlenen yavaşlama, rakamlara da yansımıştı.

İkinci el otomobil satışları, haziranda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalırken, ağustosla birlikte fiyatlarda düşüş kaydedilmişti.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’e konuşan piyasa uzmanlarıysa, düzenlemeler sonrası talebin biriktiğini ve eylülden itibaren bunun da etkisiyle fiyatların artabileceği konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre ikinci el otomobil almak için en doğru zamanlardayız.

Kabine bugün toplanıyor: Gündemde neler var? Kabine bugün toplanıyor: Gündemde neler var?

Vavacars yöneticisi Serdıl Gözelekli, şunları söyledi: ”Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlar doğrultusunda amaca neredeyse ulaşıldı diyebiliriz. Buradan sonra fiyatları aşağıya çekecek bir adım atılacağına dair öngörü yok. O yüzden insanlar ihtiyaçlarını ertelememeli. Gerçekten bireysel müşteriler için otomobil almak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, biriken talebin bir anda geri dönmesiyle ikinci el araç fiyatları da artabilir.”