Siyasi partilerin illerdeki temsilcileri il başkanlarıdır ve mensubu bulundukları partileri kurultaylarının onayladığı

Serdar Kundura Sinan Serdar İYİ Parti'ye katıldı! Serdar Kundura Sinan Serdar İYİ Parti'ye katıldı!

tüzüklerindeki hükümler doğrultusunda genel başkanlarını temsilen illerde yönetirler.

İktidarda olan siyasi partilerin il başkanları ile muhalefette olan siyasi partilerin il başkanları kentlerin kamuoyunda farklı gözle görülürler.

Özellikle ülkemizde partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yönetimi yürürlüğe girdikten sonra iktidar partisinin il başkanları daha farklı bir şekilde görev yapar duruma geldiğini hep birlikte görüyoruz.

Bu genelleme sonrasında ilimize baktığımızda,

AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş,

Başarılı mı?

Başarısız mı?

Sorusu birkaç aydır kentimizde yanıt arıyor.

Bu sorunun yanıtı herkese göre farklı olarak verilir.

Önemli olan AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in partisinin milletvekilleriyle birlikte kentimizde,  gerek partisinin genel merkezi düzeyinde gerekse hükümetin yaptığı yatırımlarda ne kadar söz sahibi olduğudur.

2002’den bu yana AKP’ye destek veren Kocaeli’den bir milletvekilinin veya partinin öne çıkan isimlerinden  birinin bakanlık koltuğunda oturmadığı günümüzde,

genel merkez ile il başkanı arasında bir sorun mu var?

Sorusu da siyasi kulislerde gündeme taşınıyor.

Tüm bunların yanı sıra,

Geçmişte AKP adına da araştırma yapan, MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kunat katıldığı bir televizyon programında bayram sonrasında AKP’de 27 il başkanı görevden alınabilir şeklindeki iddiası, doğal olarak bize AKP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş’te görevden alınır mı?

Sorusunu sorduruyor.

2019 yerel seçimlerinde 13 belediyeden 12’sinin kazanılıp İzmit Belediyesi’nin kaybedilmesinin ardından, İzmit İlçe Başkanı  Ali Güney görevinin başında kalırken İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un görevinden istifa ettirilip yerine 08 Mayıs 2019’da atanan ve 08 Kasım 2020’de Covid 19 hastalığı nedeniyle katılmadığı kongrede seçilmiş il başkanı olan Mehmet Ellibeş görevden alınırsa şaşırmamak lazım.

Çünkü,

AKP’nin parti içi politikaları her partiden farklı bir şekilde yapılıyor…