İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ilaç tedariğindeki sorunları ve eczacıların sıkıntılarını TBMM gündemine taşıdı.

Türkiye’de ciddi bir ilaç krizi yaşanıyor. İlaç fiyatlarının döviz kuruna göre artış göstermesi nedeni ile hastalar basit ilaçları bile bulmakta zorlanıyor. İlaç tedariğinde yaşanan sıkıntılar konusunda Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamanın ardından konu TBMM gündemine de taşındı. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli’nde ve Türkiye genelinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

Kocaeli’nde ve Türkiye genelinde tedarik sıkıntısı yaşanan ilaçlar hangileridir?

İlaç yokluğu nedeni ile tedavi süreci aksayan hastalar ile ilgili olarak ne yapılması düşünülmektedir?

Önergesinde;

Varlık Barışı'nda başvuru süresi yine uzatıldı Varlık Barışı'nda başvuru süresi yine uzatıldı

“Kocaeli Eczacılar Odası tarafından ilaç tedariğinde ciddi sıkıntılar yaşandığı belirtilmiş, piyasada özellikle çocuk ve yetişkin antibiyotiği bulunmadığı, tansiyon, demir, kanser ilaçlarının ve antidepresanların tedariğinde de sorun bulunduğu ifade edilmiştir.” diyen Türkkan, “İlaç fiyatlarının döviz kuruna göre artış gösterdiği bu nedenle hastaların basit ilaçları bile bulmakta sıkıntı yaşadığı vurgulanmıştır. Fiyat güncellemesi gelmezse tedarik sıkıntısının daha da artacağı ifade edilmiştir.” şeklinde yazdı.   

Yüksek ilaç fiyatları nedeni ile kar edemeyen ve zor bir süreç yaşayan eczacılar ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın çözüm önerileri var mı?

Türkkan Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

1-Kocaeli’nde ve Türkiye genelinde tedarik sıkıntısı yaşanan ilaçlar hangileridir?

2-İlaç yokluğu nedeni ile tedavi süreci aksayan hastalar ile ilgili olarak ne yapılması düşünülmektedir?

3-Özellikle hayati öneme sahip ithal ilaçlar konusunda yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir, Bakanlığın bu yönde bir çalışması bulunmakta mıdır?

4-İlaç sıkıntısının kalıcı olarak giderilmesi ve tedarikte hiçbir sorun yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı’nın acil bir eylem planı var mıdır?

5-Yüksek ilaç fiyatları nedeni ile kar edemeyen ve zor bir süreç yaşayan eczacılar ile ilgili sıkıntıların giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın çözüm önerileri bulunmakta mıdır?